Erik Selin: ”Oerhört förvånad”

Erik Selin är smått chockad över de misstankar som riktas mot två av hans närmaste medarbetare.
– Jag är oerhört förvånad. Jag har försökt få fram mer information om vad det handlar om, men inte lyckats, säger Selin till Fastighetsvärlden.

Annons

Erik Selin berättar att bolaget under tisdagen hade besök av poliser som efterfrågade diverse material och fick det man ville ha. Senare under tisdagen anhölls ekonomichef Marcus Hansson och CFO Magnus Björndahl. Under torsdagen begärdes duon häktade (läs mer här) och under fredagen är det häktningsförhandling.

– Jag har svårt att tro att de gjort något medvetet fel, jag har oerhört svårt att se det. Jättesvårt. Jag tycker ibland att de snarare är onödigt försiktiga. Men jag vet själv hur det är. Det är lätt att bli paranoid och trippelkolla saker så att det går rätt till, säger Erik Selin till Fastighetsvärlden.

Selin har jobbat med Hansson och Björndahl länge och de är några av hans absolut viktigaste medarbetare.

– Skulle det visa sig att de gjort något fel så skulle jag bli ledsen och besviken. Det skulle vara sorgligt på alla sätt, inte minst att bli sviken. Men det är viktigt att komma ihåg att de är oskyldiga tills motsatsen är bevisad. I slutändan har jag väldigt svårt att tro att de medvetet gjort något fel.

På vilket sätt skulle det drabba Balder om de skulle dömas skyldiga?

– Inte alls, är min bedömning. För Balder finns det backup för alla funktioner. Dessutom ska man komma ihåg att jag själv från början har gjort alla funktioner, innan vi blev så stora som vi är nu.

Erik Selin återupprepar slutligen:

– De är friade till de döms. Vi får inte glömma det.

Läs mer: ”Många får guldfeber när det hettar till”.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Stordalen tar över från Scandic på Gotland

”Det är ingen hemlighet att Strawberry älskar Gotland”.

”En hyresuppgång är bara en bonus i kalkylen”

Byggstartar 414 bostäder. Vd:n berättar om den ekonomiska kalkylen.

Så mycket har Heimstaden Bostad sålt för

FV summerar. Målet är att sälja för 20 miljarder kronor.

Köpt för halv miljard

Förvärvat fastigheter om nästan 30.000 kvm. Passerar 3 miljarder.

Hyr ut vid Vita huset

Tecknar avtal om 6.500 kvm i nybyggt kontorshus.

Köper stort när Heimstaden Bostad börjar sälja

Gjort förvärv för över 2 miljarder kronor i år. Hela 568 lägenheter ingår nu.

Tre välkända i Solna till salu – fågel eller fisk?

Såldes senast för totalt 5 miljarder kronor. Tre bolag har separat startat säljprocesser för kontorsfastigheter som summerar hela 90.000 kvm lokaler. FV berättar mer.

JM säljer för 700 mkr i Järfälla

Fastigheten innehåller drygt 200 bostäder.

Hyr hela 3.300 kvm mitt på Drottninggatan

FV berättar om villkoren bakom hyreskontraktet.

Advokatfirma signerat högst upp vid Slussen

Området vid nya Slussen blir allt hetare. Sannolikt väldigt hög hyresnivå.

Transaktion med 100.000 kvm logistik

Läs om de tre aktuella fastigheterna.

Vann kampen om Länsstyrelsen

Hyreskontrakt om 3.400 kvm klart och signerat. Lämnar fastighet som nyligen ingick i miljardaffär.

Skanska investerar 1,4 mdr i etapp två av Solna Link

Går vidare efter den stora uthyrningen.

SOJ räknar med att dubbla hyran efter Nasdaq

”Vi ligger i långt framskridna förhandlingar med flera hyresgäster”.

Tillbaka till förstasidan