Oscar Engelbert, fd vd, storägare och grundare Oscar Properties. Foto: Fastighetsvärlden

DNB på väg att ta över hälften av Oscars fastigheter

Nu börjar uppsägningen av Oscar Properties lån verkställas genom att den norska banken DNB förbereder övertagande av de pantsatta fastigheterna. Fastighetsvärlden kan berätta att Catella fått i uppdrag av DNB att sälja säkerheterna.

Annons

För en dryg månad sedan, den 23 oktober, samt den 8 november tog Oscar Properties emot meddelande från bl.a. DNB om uppsägning av säkerställda lån som uppgående till cirka 1.600 mkr. Det är lån som dotterbolag tagit upp och där man har ingått borgensåtagande.

Uppsägningen berodde på uteblivna ränte- och avgiftsbetalningar. Oscar Properties har blivit informerade att DNB avser med start den 28 november börja vidta åtgärder för att verkställa säkerheter ställda över aktierna i några av bolagets fastighetsägande dotterbolag samt lån lämnade till sådana dotterbolag.

De underliggande fastigheterna som kan komma att omfattas av verkställigheten har enligt bolagets senaste värdering ett värde om cirka 3.000 mkr.

Oscar Properties meddelar att man samtidigt fortsätter arbeta med sina övriga kreditgivare för att finna en lösning avseende övriga delar av koncernen.

Fastighetsvärlden kan berätta att Catella fått mandatet att sälja säkerheterna.

Oscar Properties situation har blivit värre och värre med åren. Nyligen sa vd:n att han var oroad över bolagets framtid och revisorn har slagit larm.

Ett tydligt bekymmer är även de höga vakanserna, som tilltar. Uthyrningsgraden uppgår nu till endast 81 procent mot 87 procent för ett år sedan.

Fastighetsvärdet var 5,2 miljarder på hela beståndet vid Q3, efter att orealiserad värdenedgång på 800 mkr under årets första 9 månader

Börsen reagerade positivt på nyheten, även om handeln var tunn och aktier för knappt en miljon kronor omsattes under dagen. Aktien stängde  13 procent upp. Ett tag handlades den över 40 procent upp, men det var en kortvarig glädje där endast aktier för drygt tiotusen kronor omsattes.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Nedräkning inför späckad Almedalsvecka

Med den trevligaste trädgården under Almedalsveckan bjuder Fastighetsvärlden in till hela 28 olika programpunkter under tisdag och onsdag.

AMF Fastigheter hyr ut 3.000 kvm i Moodkvarteret

Tecknat tre hyresavtal för kontorslokaler.

Fortsätter expandera – nytt stort förvärv i Newcastle

Grundare av Ailon gör ytterligare förvärv.

C&W hoppas på jackpot i city

”Det ska bli spännande att se vem som drar det längsta strået”.

Global betaljätte öppnar Nordenkontor i NK-huset

Hyr hela 2.800 kvm.

Satsar på hotell vid Östermalmstorg

”Platsen är perfekt för ett mindre boutique-hotell.”

”Måste kavla upp ärmarna och bli relevanta”

Tre experter om att åter fylla kontoren.

Domkyrka säljer mark för bostadsutveckling

Första markförsäljningen av tretton.

Öppnar första butiken inom tullarna

Ännu en friluftsvarumärke till anrik Stockholmsgata.

Obos, Örgryte

Obos köper pausat bostadsprojekt

Omfattar 93 bostäder i attraktivt område.

Ica öppnar 1.600 kvm butik i Nordstan

Etablerar sig över två plan vid Västlänkens kommande uppgång.

Lista: Allt hetare kring logistik – trots oroande höga vakanser

Vakansutvecklingen för 28 delmarknader inom det heta logistiksegmentet. Se lista.

Vill se omsättningsbaserad hyra inom coworking

Duo inom segmentet om de tuffa tiderna. Har tillsammans 80.000 kvm.

Tillbaka till förstasidan