Daniel Barr.

Det finns fortsatt torrt krut hos bolagen enligt FI-chefen

Finansinspektionens generaldirektör Daniel Barr utvecklade på Fastighetsdagen sin syn på fastighetsbranschens risker och utmaningar. Enligt honom är läget allvarligt men ännu är det inte krisläge.

Annons

Under första halvan av Fastighetsdagen som anordnades av FV på Grand Hotel i Stockholm beskrev Daniel Barr sin syn på sektorn och dess utmaningar.

– Att vi skulle ha en inflation med tvåsiffrig KPI, att vi skulle ha en så kraftig ränteuppgång, negativ BNP-utveckling och fallande tillgångspriser var det nog inte många som såg för 12-18 månader sen. Många affärsmodeller och balansräkningar har satts under press vilket innebär att olyckor kommer ske i ekonomin, sa Daniel Barr under sitt föredrag och fortsatte:

– Det är svårt att spå var de eventuella olyckorna framåt kommer ske. Vi på FI har sett två olika sektorer där vi sett en kraftig skuldbyggnad det sista decenniet och det är hushållen och fastighetsföretagen. Men sen kan så klart olyckorna inträffa någon helt annanstans.

Samtidigt visade Daniel Barr upp de stora skillnaderna mellan räntorna för olika kreditbetyg där han konstaterar att det råder stor skillnad i förhållandena mellan företagen just nu.

– De A-ratade kan nog finansiera sig på ett eller annat sätt på marknaden fortfarande till hyggliga räntor. Men det kanske inte är fallet för de övriga.

Läget är enligt honom ansträngt men ännu inte akut.

– Sektorn i stort har ganska torrt krut i ladorna. De likvida reserverna räcker i ett, eller ett halvt år, till men sen måste man börja fundera på marknadsfinansering eller gå till banken för ytterligare krediter eller börja strukturera på sin balansräkning. Det är inte akut för branschen som helhet men det är en fråga som måste hanteras inom det kommande året.

Men den sjunkande ränteteckningsgraden oroar Daniel Barr.

– Vi ser att ränteteckningsgraden för kvartal för hela branschen närmar sig 2 och där är många covenanter som kan träda in. Det är snittet för branschen så det kan se olika ut men ur det här perspektivet är det en kritisk situation, säger han.

Daniel Barr tror heller inte att ränteläget kommer att sjunka den närmaste tiden.

– Det är inte slut på räntehöjningarna men det kommer kanske gå från 3,5 uppemot 5 procent om ett år eller två år framåt vilket blir en situation att hantera.

Daniel Barr uttalade sig senast i onsdag i SvD om att bankerna bör vara försiktiga med att låna ut till fastighetsbolagen i dessa tider då det innebär en större risk. På en direkt fråga från moderatorn, Jan Wifstrand, utvecklade han sitt svar.

– Vi kan inte säga till bankerna att ni får hantera det, öppna plånböckerna och betala ut, det skulle vara oansvarigt. Å andra sidan vore det konstigt för oss att säga att ni ska absolut inte stötta, under några omständigheter, kunder ni redan har. Det vi säger att de bör göra en ordentlig kreditprövning då riskerna redan är stora. Det är inte förbjudet att ta på sig mer fastighetsrisk men man bör tänka efter före.

Läs mer om Fastighetsdagen här:

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Porträtt

Växlar upp i nya lägen

Pandox vd rattar storaffärer i en bransch som åter visar stor framtidstro.

FV Quiz

FV Quiz: Vad kan du om kända hotell?

Vad heter ägarfamiljen bakom Elite? Vad står a:et för i Petter A Stordalen? Testa dina hotellkunskaper!

Castellum och Vasakronan kan bli stora vinnare

En handfull stora fastighetsbolag redo att hugga hyresgäster som måste lämna.

Möjlig drömaffär av Mengus – i skakig marknad

Intervju med Per Niklasson.

Nya Vera köpt 75 000 kvm via tolv affärer

Döpt bolag efter Sveriges första kvinnliga ingenjör.

Vasakronan hyr ut 6 300 kvm

Hyr ut hel fastighet på Kungsholmen i Stockholm.

PP Pension hyr ut 3 600 kvm till myndighet

Fullt uthyrt i attraktivt läge i närheten av centralen.

Eurocommercial förvärvar för över miljard

Handelsplats om hela 45 000 kvm byter ägare.

Tidigare förslag skrotas – hela 2 miljarder för dyrt

Stort fiasko. Tillbaka till ritbordet.

Ger grönt ljus för nya Nobelhuset – vill justera AL:s projekt

Vill se förändring i stort centralt projekt i Stockholm.

Balder gör jätteförsäljning

150 000 kvm lokaler ingår i transaktionen.

Urban Partners säljer 27 000 kvm till Northern Horizon

Sex fastigheter ingår i transaktionen.

Tillbaka till förstasidan