Coeli köper för 90 mkr i västerort

Coeli har förvärvat två industrifastigheter i västerort i Stockholm. Bolageti avser att driva detaljplan för att utveckla bostadsbyggrätter inom fastigheterna. I och med förvärvet, med en total köpeskilling om 90 miljoner kronor, är Coeli Fastighet 2 nu fullinvesterad.

Annons

Det är ännu hemligt vilka fastigheter det handlar om.

Total lokalarea uppgår till 6.454 kvadratmeter och samtliga ytor är vid förvärvstillfället uthyrda till ett flertal olika hyresgäster. Fastigheterna har en totalt areal om 8.811 kvadratmeter.

Köpeskillingen uppgick till 90 miljoner kronor och årliga hyresintäkter för de två fastigheterna uppgår till cirka 4,4 miljoner kronor. Sammanlagda hyresintäkter för bolaget uppgår efter förvärvet till cirka 43,2 miljoner kronor.

Coeli har förvärvat fastigheterna med avsikt att driva detaljplaneprocess och således tillskapa byggrätter för bostäder inom objekten.

Fastigheterna har ett strategiskt läge med närhet till såväl kommunikation som service och är dessutom belägna inom ett befintligt utvecklingsområde, således bedöms utvecklingsmöjligheterna som mycket goda och bedöms även kunna bidra till en mer effektiv användning av fastigheterna, skriver bolaget i ett pressmeddelande.

Jakob Pettersson, VD och ansvarig portföljförvaltare för Coeli Fastighet II AB:

– Fastigheterna har ett mycket strategiskt läge med närhet till såväl kommunikation som service och dessutom inom ett befintligt utvecklingsområde. En förändrad användning av fastigheter i denna typ av läge skapar ökad trivsel och trygghet och bidrar således till en hållbar utveckling av staden. Under utvecklingstiden genererar fastigheten även ett stabilt kassaflöde med en relativt väldiversifierad hyresgäststruktur och utan initial vakans. Bolaget har i och med förvärvet uppnått målsättningen med allokeringen av bolagets finansiella medel.

Missa inte! Fastighetsdagen Uppsala

Den 3 juni är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Fastighetsdagen Uppsala. Seminariet äger rum på Uppsala Konsert & Kongress, Uppsala.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Missa inte! Fastighetsdagen Stockholm

Den 20 maj är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Fastighetsdagen Stockholm. Seminariet äger rum på Grand Hôtel, Stockholm.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Balder tänker om kring Greta och Garbo

Nystart för intressant projekt i utmärkt läge.

Fastighetsägare motsätter sig Convendums skulduppgörelse

”Hittills den enda som har uttryckt sig negativt till vårt förslag till skulduppgörelse.”

Vill höja hyran med 17 procent – ”Inte Monaco”

Lämnat förhandlingsbordet.

Var 15:e lägenhet till en behovskö – medverkar i SVT

En strukturell hemlöshet breder ut sig, stora fastighetsägare medverkar i TV-program om lösningar.

Klart: Sätra Centrum sålt på auktion

Stockholms stad ville köpa – men vann inte budgivningen. Så högt blev slutpriset.

Ska sälja bostäder för 2,6 miljarder

En första affär om nära miljarden är redan avtalad. Optimerar resten av portföljen inför fortsatt försäljning.

Handelsjätte i ny satsning

Tio våningar inom ett annat segment. Se flera bilder.

Hyr ut nästan 1.000 kvm i Gamla stan till mediehus

Förutom kontor öppnar mediehuset två restauranger, kafé och tre barer.

Bar Charles, Strand Hotel. Kasai Group.

Utmanar med ny takbar i city

Restauranggrupp tar över restauranger och barer på anrikt hotell.

Henrik Bastman ny vd

Har tidigare haft flera toppjobb.

Hon blir ny vd på Mimer

Har tidigare haft toppjobb vid ett flertal bolag.

”Dags att fylla kontoren”

Stor mötesplats där flera ledande experter deltar.

Smider plan på höghus om 36 våningar

Ska stegvis smalnas av mot himmelen i syfte att ge ett slankare intryck.

Tillbaka till förstasidan