Wallfast dubblar sitt bostadsbestånd

Genom förvärvet mer än fördubblar Wallfast sitt bostadsbestånd i Stockholm. – Vi är mycket nöjda med förvärvet och har bildat ett dotterbolag, Hässelby Hem som kommer att bedriva fastighetsförvaltningen av beståndet säger Mikael Eskils (bilden), VD för Wallfast AB.

Genom förvärvet av 2116 lägenheter i Hässelby Strand, Hässelby Villastad och Hässelby Gård mer än fördubblar Wallfast sitt bostadsbestånd i Stockholm. Sedan tidigare äger företaget bostadsfastigheter med cirka 1500 lägenheter, företrädesvis i innerstaden. Bolaget har även ett kommersiellt bestånd med 30000 kvadratmeter lokaler och systerbolaget AB Cisterna bedriver fastighetsutveckling. Wallfast är dotterbolag till Rederi AB Soya, vilket är moderbolag för familjen Wallenius-Kleberg affärsimperium.
– Vi är mycket nöjda med förvärvet och har bildat ett dotterbolag, Hässelby Hem som kommer att bedriva fastighetsförvaltningen av beståndet säger Mikael Eskils, VD för Wallfast AB.
Fastighetsvärlden Idag 2008-04-30

Fler Nyheter från förstasidan

Älvstrandens vd sparkad

Får gå efter extrainkallat styrelsemöte där kritisk rapport var underlag.

Slår till med köp på hela 5 mdr

Oväntad säljare till eftertraktade fastigheter.

Nystart för Obos landmärke – fyra team tävlar

Läs om de nya planerna för höghuset och vilka som fått i uppdrag att rita. Flera världsberömda arkitektfirmor anlitade.

Catella förvärvar majoritet i franska Aquila

Med förvärvet utökar bolaget sin verksamhet inom asset management och fondförvaltning.

Topplista

Största affärerna 2023

De största transaktionerna på fastighetsmarknaden rangordnas.

Bildextra: Gasklocka 2 blir till Gasometer

Stockholms stads och Pophouse nya kulturmötesplats har döpts.

Så blir utsiktsvåningen – ”Blir en kassako”

Ola Sernekes kalkyl för 100 miljoner kronor per år.  230 meter upp. Nya innovationen. Jämför med Burj Khalifa.

Lista: Priserna för att åka upp i världens högsta

Fastighetsvärlden listar 25 världskända skyskrapors utsiktsplatser.

Karlatornet nära sin högsta höjd – stål i toppen

Endast ett våningsplan från taklagsfest. Ny strategi högst upp. Läs även om försäljningsläget och framtiden.

Säljer bostäder för 605 mkr – hela 8% under värdering

Stor bostadsaffär med tio fastigheter i Stockholmsområdet.

Speljätten Star Stable flyttar till AMF:s Fatburen

Fastighetsbolaget har hyrt ut mer än totalt 30.000 kvm till spelutvecklare.

SBB slår tillbaka: ”Vi klarar räntetäckningsgraden”

SBB rasade 27 procent på börsen under onsdagen. 95 procent ner sedan toppen.

Bildextra: Hos Pophouse högt upp i Hötorgsskrapa

Björn Ulvaeus bolag har flyttat in hos AMF Fastigheter. Se hur det ser ut.

Konsultprofil i ny roll

”Det är jättekul”. Berättar om den nya utmaningen.

Tillbaka till förstasidan