Stendörren köper för miljard i miljonområde

Wallenstam säljer innehav från 1996. Wallenstam säljer fem fastigheter med 1.528 lägenheter i Husby, Stockholm, till Stendörren. Fastigheterna säljs till ett fastighetsvärde om 875 Mkr, vilket är i nivå med värdering, och frånträds per den 1 juli 2011. Catella var rådgivare säljaren och Savills till köparen.

– Vi har en ambitiös projektportfölj för nyproduktion av hyresrätter i Stockholmsområdet och omfördelar med den här affären en del av våra tillgångar från förvaltning till investering i nyproduktion. Det är många fastighetsägare som förvaltar fastigheter men vi är få som har åtagit oss att bygga nya hyresrätter, säger vd Hans Wallenstam.

Wallenstam har ägt Husbyfastigheter sedan 1996 och har sedan dess arbetat med att utveckla beståndet genom kvalitetshöjande åtgärder bland annat genom upprustning av gårdar, entréer med skalskydd samt nya balkonger och tvättstugor. Även ett omfattande energibesparingsprogram har genomförts i området, där installation av bergvärme har varit en viktig del.

– Stendörren som köper våra Husbyfastigheter har en gedigen erfarenhet av att förvalta och utveckla bostadsfastigheter. De kommer att fortsätta utveckla fastigheterna och området, säger vd Hans Wallenstam.

I affären med Stendörren ingår en möjlighet för Wallenstam att förvärva en byggrätt i Tyresö för nyproduktion av 200 lägenheter enligt pågående detaljplan.

Fastighetsvärlden Idag 2011-05-26

Missa inte! Fastighetsdagen Göteborg

Den 27 april är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Fastighetsdagen Göteborg. Det äger rum på Radisson Blu Scandinavia Hotel, Göteborg.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Fler Nyheter från förstasidan

Tappar attraktiv byggrätt för 13.000 kvm kontor

FV berättar vad som ligger bakom.

Storbolag vill banta bort hela 4.500 kvm

Ytterligare en stor hyresgäst vill minska sin kontorsyta.

Nytt avsnitt: Podcasten om bankkrisens påverkan

Fjärde avsnittet ute nu. Om bland annat bankkrisen, kontorshyresmarknaden och Fastpartners omsvängning.

SHF tillskjuts en miljard och Lennart Sten lämnar vd-stolen

Läs om förändringarna. Ny vd utsedd. ”Kommer att uppstå intressanta förvärvsmöjligheter”.

Folksam hyr ut 4.500 kvm kontor

Tecknat ett av årets största hyresavtal.

Stor enkät: Bästa framtidsläget utsett

92 experter har satt betyg på 28 kontorsområden i Stockholmsområdet.

Hyr 2.000 kvm på Birger Jarlsgatan

Samlokaliserar från två kontor.

Dyster profetia från Sven-Olof Johansson

Förvånad över att krisen inte har varit mer uppenbar tidigare.

Hemsö hyr ut 2.000 kvm

Fyller upp nyinköpt fastighet.

Hovrätten och de tidigare Baldertopparna

FV berättar vad som händer efter de smått chockerande domarna i tingsrätten.

Regeringen föreslår lättnader för studentbostäder

Ministern: ”Vill göra det enklare och billigare att bygga”.

Regeringen stoppar Operaplaner

Den tidigare planen på 7 miljarder kronor och expansion mot Kungsträdgården stoppas när regeringen ger nytt uppdrag till Statens fastighetsverk.

Corem säljer två 08-fastigheter för en halv miljard

Fortsätter att avyttra, enligt plan.

Tillbaka till förstasidan