SSM avyttrar egen entreprenadverksamhet

SSM Holding, fokuserar kärnverksamheten till projektutveckling och inleder ett strategiskt samarbete med entreprenadbolaget Mecon Bygg AB.

Annons

Mecon Bygg är ett bolag som är specialister inom kostnadseffektiva totalentreprenader för flerbostadshus.

Förändringen genomförs i syfte att reducera SSM:s fasta kostnader samt förstärka SSM:s långsiktiga konkurrenskraft och lönsamhet. Till följd av det strategiska samarbetet avvecklar SSM den egna entreprenadverksamheten och cirka 15 medarbetare från SSM ges möjlighet till fortsatt anställning inom Mecon Bygg.

– Genom att etablera ett strategiskt samarbete med Mecon, en av branschens effektivaste entreprenad-bolag, ökar vi vår konkurrenskraft i att utveckla nya bostäder från idé till dess att nyckeln kan överlämnas. Det är också extra glädjande att ge våra medarbetare möjligheten att övergå till ett bolag som präglas av kvalité samt lika värderingar och kultur som SSM, säger Mattias Lundgren, verkställande direktör för SSM.

– SSM har en attraktiv projektportfölj och vi ser fram emot möjligheten att i nära samarbete producera SSM:s bostäder på ett kvalitativt och kostnadseffektivt sätt, med syfte att ge slutkunden bästa möjliga produkt till ett bra pris. Vi glädjs också åt att få hälsa nya medarbetare välkomna till oss, säger Mikael Bölander, verkställande direktör för Mecon Bygg.

Överlåtelsen av verksamheten träder i kraft per 16 september 2019. Samarbetet och övergången av personal har en marginell resultateffekt under 2019. Efter förändringen kvarstår cirka 40 medarbetare inom SSM.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Här växer industriområdet fram – utan detaljplan

Nästan 10 hektar stort område med ett 40-tal företag.

Ny enkät: Två chefsekonomer ser räntehöjning redan 2026

”Därefter kan vi få se en första höjning framåt slutet av 2026 eller början av 2027”.

Här är finalisterna i Årets coworking awards

Läs om samtliga nominerade. Sex kategorier.

Emilshus i affär för kvarts miljard

Genomför två transaktioner.

Video: Se Loka Brunns Vd på Hotell & Fastigheter 2024

Se Mia Spendrup, vd Loka Brunn, tala på Fastighetsvärldens seminarium Hotell & Fastigheter 2024. Denna video är exklusiv för prenumeranter av nyhetsbrevet Fastighetsvärlden Idag.

Många stora kontrakt klara – i väntan på ännu ett inom tull

FV går igenom de stora hyresavtalen som det snackas om på lokalhyresmarknaden i huvudstaden.

”Vi tror att det blir en outperformance”

FV Fokus. FV frågar ut Albin Sandberg, fastighetsanalytiker på Kepler Cheuvreux. Positiv syn på framtiden. Bolag som överraskat och underpresterat. Aktier att hålla extra koll på under 2025.

Affärsanalys

En vågad affär vid dubbelt köp

Två fastigheter nära Järntorget i Göteborg har bytt ägare. Maximilian Schroeder på CBRE analyserar storaffären.

Nrep-grundarens nya bolag gör första förvärvet

Rickard Svensson Dahlbergs nya bolag köper en stor och ny logistikfastighet.

Vann dragkampen om WSP – hyr ut hela 8.500 kvm

Klart för flytt. Läs om hur många flyttalternativ som fanns och hur mycket lokalytan minskas.

Säljer 22 fastigheter för 600 miljoner

Ett av landets största inom segmentet. Flaggar för försäljning av resten – och därmed helt lämna Sverige.

Så ska ödslig citygalleria fyllas

30 procent vakansgrad och en unik tom byggnad kräver dyra investeringar.

Klart om Operahusets framtid – generösa donationer

Tre donationer ligger bakom. Läs hur det nya operahuset blir.

Han vann Vem Vet Mest i Fastighetsvärlden

60 tävlade – och en panel blickade in i framtiden, efter vinnare och förlorare.

Tillbaka till förstasidan