S&P ger SBB fina BB i rating

Ilija Batljan hoppas på kraftigt sänkta finansieringskostnader efter att bolaget fått BB-rating från S&P.

Annons

Med ett snabbt ihopköpt fastighetsbestånd har Samhällsbyggnadsbeståndet dragits med höga finansieringskostnader. Nu ska det bli ändring på det.

Samhällsbyggnadsbolaget, SBB, har nu erhållit ytterligare en rating som man räknar med ska påverka finansieringskostnaden väsentligt. S&P Global Ratings ger bolaget  en BB-rating med stabila utsikter. Det är två steg högre än den första publika rating bolaget erhöll i november 2017 då bolaget fick B1 från Moody’s.

VD Ilija Batljan ser möjligheter att ratingen kan påverka bolagets finansieringskostnad kraftigt.

– En stark rating från S&P skapar potential för kraftigt sänkta finansieringskostnader och därmed högre resultat per aktie,  säger Batljan.

Vid tredje kvartalets utgång 2017 hade SBB en snittränta på sin externa finansiering om 3,46 procent. Det kan jämföras med några andra noterade bolag med stora fastighetsbestånd som Atrium Ljungberg 2 procent, Castellum 2,4 procent, Kungsleden 2,4 procent.

Nyligen uppdaterade SBB sina finansiella mål till en belåningsgrad lägre än 60 procent, soliditet om minst 30 procent samt en räntetäckningsgrad om lägst 1,8 ggr.

S&P:s rating BB är ett steg under investment grade BBB.

SBB har som målsättning att senast vid utgången av 2018 uppfylla villkoren för en investment grade-rating från ett av de ledande kreditvärderingsinstituten.

Missa inte! Samhällsfastigheter 2025

Den 13 maj är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Samhällsfastigheter 2025. Seminariet äger rum på Citykonferensen, Stockholm.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Balder tänker om kring Greta och Garbo

Nystart för intressant projekt i utmärkt läge.

Fastighetsägare motsätter sig Convendums skulduppgörelse

”Hittills den enda som har uttryckt sig negativt till vårt förslag till skulduppgörelse.”

Vill höja hyran med 17 procent – ”Inte Monaco”

Lämnat förhandlingsbordet.

Var 15:e lägenhet till en behovskö – medverkar i SVT

En strukturell hemlöshet breder ut sig, stora fastighetsägare medverkar i TV-program om lösningar.

Klart: Sätra Centrum sålt på auktion

Stockholms stad ville köpa – men vann inte budgivningen. Så högt blev slutpriset.

Ska sälja bostäder för 2,6 miljarder

En första affär om nära miljarden är redan avtalad. Optimerar resten av portföljen inför fortsatt försäljning.

Handelsjätte i ny satsning

Tio våningar inom ett annat segment. Se flera bilder.

Hyr ut nästan 1.000 kvm i Gamla stan till mediehus

Förutom kontor öppnar mediehuset två restauranger, kafé och tre barer.

Bar Charles, Strand Hotel. Kasai Group.

Utmanar med ny takbar i city

Restauranggrupp tar över restauranger och barer på anrikt hotell.

Henrik Bastman ny vd

Har tidigare haft flera toppjobb.

Hon blir ny vd på Mimer

Har tidigare haft toppjobb vid ett flertal bolag.

”Dags att fylla kontoren”

Stor mötesplats där flera ledande experter deltar.

Smider plan på höghus om 36 våningar

Ska stegvis smalnas av mot himmelen i syfte att ge ett slankare intryck.

Tillbaka till förstasidan