Slutligt ja från Linnéuniversitetet

Annons

Nu har styrelsen för Linnéuniversitetets tagit beslutet om genomförande av den planerade om- och tillbyggnationen på Universitetskajen i Kalmar. Därmed träder ett 20-årigt hyresavtal avseende 23.000 kvm lokaler med Sveafastigheter i kraft.

Om- och tillbyggnaden av universitetets lokaler omfattar 19.000 kvm av avtalets 23.000 kvm. Linnéuniversitetet, Sveafastigheter och P&E Fastighetspartner har under två års tid haft ett nära samarbete runt planeringen av de utökade lokalerna.

P&E Fastighetspartner är Sveafastigheters lokala partner avseende fastighetsutveckling och förvaltning i Kalmarregionen, därtill minoritetsägare i den aktuella fastigheten.

Fastighetsvärlden Idag 2015-10-23

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Hämtar värden ur det förgångna

FV Fokus Utfrågning av Olof Philipson, vd på Gatun Arkitekter.  Värdet av återbruk.  Inte vara ja-sägare.  AI i arkitekturen.

FV Quiz: USA, fastigheter och VM

Var i USA har Oscar Engelbert investerat i två fastigheter? Vilket svenskt fotbollslag sponsras av Fredrik Lundbergs bolag? Testa dina kunskaper om USA, fastigheter och VM!

Peab köper mark för 280 bostäder

Fortsätter att investera i stort utvecklingsområde.

Flygbild på Slottsstaden i Malmö

EU-krav riskerar stoppa byggen

”Vi har inte riktigt knäckt den frågan hur vi ska hantera det, så att man inte ersätter äpplen med päron”

Skanska säljer till Folksam för halv miljard

Projekt med drygt 140 lägenheter byter ägare.

Lista: Så har Folksam köpt för 50 miljarder på tio år

FV listar alla 33 affärer sedan 2015. Läs om fastigheterna och köpeskillingarna.

Kuststaden säljer allt till Episurf för 647 mkr

Beståndet består av drygt 50 000 kvm.

Han blir ny vd på Fastator

Tillträder 1 juli 2026.

Stort konsultbolag värvar och lanserar ny satsning

”Ett viktigt steg i den satsningen och stärker vår förmåga att skapa värde”.

Vincero säljer till HSB

Byggrättsvolymen uppgår till drygt 15 000 kvm.

Här kan nya SL-stationer ligga

Analysen har identifierat fyra sträckor med låg kollektivtrafikandel.

M2 ökar till över 50 procent av rösterna i Corem

”Det är ett tydligt uttryck för vår tro på Corems värde och framtid”.

Umeås stadsdel Stallbacken tar form

Planprogrammet innehåller bland annat 1 400 bostäder.

Tillbaka till förstasidan