Signum rekryterar från JM

Tobias Klarbo rekryteras direkt från bostadsutvecklaren JM för att utveckla och leda bolagets genomförandeprocess.

Annons

Visa faktaruta

Tobias Klarbo lämnar JM efter 18 år för att gå till  Signum, där han blir chef för projektgenomförande. Klarbo har även lång erfarenhet av att driva komplexa projekteringsuppdrag, bland annat från Peab vid uppförandet av Friends arena i Solna.

– Det ska bli otroligt spännande att vara med och driva Signums resa framåt, som en långsiktig utmanare i fastighetsbranschen. Signum tar sig an värdeflödet på ett nytänkande sätt, där man vågar utmana branschens alla konventioner. Det finns en stor potential i Signums affärsmodell som jag ser fram emot att utforska, säger Tobias Klarbo, tillträdande chef för projektgenomförande på Signum.

Signum är i en expansiv fas och har med ett flertal förvärv under de senaste månaderna uppnått en byggrättsportfölj om 90.000 kvm BOA.

Signum utvecklar små- och flerfamiljshus genom ett helhetskoncept, där de tar ansvar över hela kedjan från jordplätt till färdig bostadsrätt. Tobias Klarbo kommer att fylla en nyckelposition på Signum med fokus på utveckling av processer och arbetssätt, samt lean och industrialisering.

– Det känns väldigt roligt att ha Tobias ombord! Vi ser fram emot att ta våra processer i hela Signums värdekedja till nästa nivå. En nytänkande och smart process är avgörande för att fortsätta tillgängliggöra hållbara, kvalitativa Signumhem som många har råd att bo i, säger Hanna Kucera Wengelin, vd på Signum.

Tobias Klarbo tillträder sin nya roll på Signum den första december.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Värdesmäll för Nyfosa

Spridd risk och finansnettot grejade resultatet.

Efter tomställt i fyra år – hyr ut butik vid Stureplan

Kafé stängde ner 2022, först nu är det klart med ny hyresgäst.

Ändrar helt –  tar över projekt bredvid Wenner-Gren

Nya framtagna befolkningsprognoser medgör att Stockholm stad ändrar i planerna. Expansiv investerare tar över i området.

Mengus tar över efter Oscars tunga fiasko

Omtalad fastighet. Politiker ger besked.

Colliers flyttar till prestigefastighet i city

Letat nya lokaler i några år och besökt massor av potentiella adresser. Se flera bilder.

Dokument: Sidbytet från konsult till ägarsidan

FV listar 50 personer som gått från rådgivningssidan till fastighetsägarsidan. Läs om den ”vanligaste” övergången.

Bilder: Så bygger Fabege om Wenner-Gren Center

Tecknat avtal med samarbetspartner. Lanserar nytt koncept.

Alm investerar i hundra år gammal byggnad

Byggnad som är 115 år gammal.

Lägre tryck hos Akelius efter ny migrationspolitik

FV berättar om beståndet efter storförsäljningen.

Alecta säljer överraskande – när Blanks offensiv fortsätter

Fastighet om nästan 10 000 kvm i Stockholmsområdet byter ägare.

Så vill Vasakronan göra om TV4-huset

Planerar för hela 58 000 kvm BTA. Flera fastighetsägare i närområdet smider planer.

Nya Norrholma ger sig in i hett segment

Vill nå 1 miljard i fastighetsvärde inom 36 månader.

Skogestig om Ericssons resterande 65 000 kvm i Kista

FV berättar om Ericssons förhyrningar, fastighet för fastighet. Vd Johanna Skogestig berättar om planerna.

Tillbaka till förstasidan