Rekonstruktionen av P.M.S.har upphört

För två veckor sedan havererade en av de tre rekonstruktioner som pågick av bolag ingående i bolagsgruppen P.M.S. De två andra rekonstruktionerna har nu också upphört, och en storkonkurs rycker allt närmare.
Annons

Nu rycker en storkonkurs allt närmare. Redan för två veckor sedan havererade en av de tre rekonstruktioner som pågick av bolag ingående i den israeliske finansmannens Ilan Nirs bolagsgrupp P.M.S. Nu har de två andra rekonstruktionerna upphört utan att någon begäran om förlängning lämnades in. För det bolag där rekonstruktionen avbröts, Freeharbour
P.M.S. Assets AB, är konkursförhandlingar utsatta till den 14 april.

Om det blir storkonkurs och även de två andra bolagen går omkull ligger främst i händerna på Kaupthing Bank som är den store långivaren med fordringar överstigande 1,2 miljarder. Möjligen arbetar banken för en lösning där fastigheterna tas över i ett ”pantbolag” utan någon konkurs. P.M.S.-bolagen äger tillsammans fastigheter med omkring 150000 kvadratmeter lokalarea, fastigheterna är belägna på en handfull orter. Bland annat ingår den över 60000 kvadratmeter stora Luxorfastigheten i Motala.
Fastighetsvärlden Idag 2009-03-31

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Äger hus i 31 av 65 riskområden ”Det blir bättre”

Delar även ut beröm till polisen. Victoriahem, Stena Fastigheter och Uppsalahem om prioriterat arbete.

Torleif Falk, Nobel Center i Slussen och Gamla Stan

Intervju med stadsarkitekten: ”Nedslagen över ytligheten”

FV Fokus Intervju med Torleif Falk  Synen på Nobel och Slussen  3 smultronställen i Stockholm  Det mest frustrerande på jobbet  10 år som stadsarkitekt – vad händer härnäst?

Första spadtaget för Sveriges största fängelse

110 000 kvm och drygt 800 intagna.

Catena säljer två för 430 mkr

Säljer nästan 10 procent över värdering.

Bild på klubbhuset DIF Elitfotboll Kaknäs

Här är Årets Stockholmsbyggnad 2026

”Brukar jaga cup- och sm-titlar, så detta var något nytt.”

Panattoni laddar för udda storsatsning i syd

Kan bli en av de större etableringarna i Norden.

Bockasjö och Next Step Group redo satsa 2 miljarder

Jv:t lanserar sitt andra stora projekt.

Fastigheten Uggleborg 12 på Vasagatan, mittemot centralstationen. Foto: Convendum. Foto Anna Reinfeldt: Gustav Kaiser. Montage: Fastighetsvärlden.

Vasakronan hyr ut 5 400 kvm i Stockholm city

Tecknat tre kontrakt i fastigheten Klara C på Vasagatan 16.

Krönika: Mona Kjellberg

Vi har byggt in oss i ett hörn

Varför byggs det inte där behoven är som störst? I en FV-krönika granskas glappet mellan bostadsbehov, politiska beslut och människors faktiska möjligheter att flytta.

Rutinerad toppduo lämnar Akademiska Hus

Båda har suttit i företagsledningen i mer än tio år.

Gör en handfull affärer i Stockholm och Linköping

FV berättar om de fyra fastigheterna.

Union köper DNB Næringseiendom

Kommer förvalta fastigheter för cirka 50 miljarder kronor.

Så här häftigt ska Riksbyggen bygga

Kompletterar höghus med en byggnad som kragar ut över vattnet.

Tillbaka till förstasidan