Nordisk Renting förvärvar i norska i Drammen

Nordisk Renting har adderat ytterligare en relation till en stark motpart genom ett förvärv av en för dem strategiskt anläggning i norska Drammen.

Annons

Säljare och utvecklare är Eidra AS (tidigare Drammen kommune eiendomsutvikling AS) samt Eneo Eiendom AS.

– Vi fortsätter att växa på våra kärnmarknader Norge, Sverige, och Finland. Denna affär är i linje med vårt fokus på långsiktiga relationer med stora företag och den offentliga sektorn. Vi ser fram emot att utveckla vår kunddrivna affär med denna anläggning, säger Ludwig Parke, Director nya transaktioner Nordisk Renting.

Anläggningen är utrustad med moderna lösningar som möter dagens ESG-krav bland annat genom en solcellsanläggning och bioenergi-baserad uppvärmning. Förväntade certifiering är BREEAM In-Use Excellent och energiklass A. Utöver servicefaciliteter och uthämtningscenter finns även bildepå och anläggning för bioenergiförbränning samt en del kontorsyta.

Fastigheten har ett strategiskt viktigt läge vid Kobbervikdalen i Drammen, endast en minut från E18 och fem minuter från Drammen centrum. Drammens hamn, Norges största bilhamn, ligger även i närheten.

Oslo Finans Eiendom har bistått Nordisk Renting i transaktionen. Advokatfirman Wikborg Rein har varit juridiskt ombud. Svensson Nøkleby Advokatfirma ANS har bistått säljaren.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

NP3 i nytt Coop-köp

Förvärvar ytterligare åtta fastigheter från Coop.

Norsk jätte satsar i Sverige

Har byggt flera fastighetsfonder i Norge. Går vidare till Sverige, Danmark och Finland via ny nordisk fond.

Oscar Engelberts bolag som äger konkursade Parkgate kan komma att behöva betala tillbaka mångmiljonbelopp. Foto: Montage

Förundersökning inledd runt Oscars bolagshaverier

Utredning om grova brott väntas ta flera månader.

Förvärvar bostadsfastighet i Birkastan i Stockholm

FV berättar om kvadratmeterpriset.

Helheten ska vara större än delarna

FV Fokus. FV frågar ut Annica Carlsson, vd på Equator Arkitekter. Om att lyfta stadsmiljöer. Vad som är värt att bevara. Motsättningarna inom hållbarhetsbegreppet.

Hyr ut hel fastighet till myndighet

Tar helt hus om 12.400 kvm på Kungsholmen.

Marriott satsar i Stockholm

Kedjans tionde i Stockholm. Marknadsförs inför 250 miljoner medlemmar.

Coworkingaktör öppnar restaurang

Ger sig in i restaurangbranschen. ”Vi är en udda fågel inom coworkingbranschen.”

Krönika

Framförhållning – eller panik i slow motion

Viktoria Walldin om att ställa sig i Blomsterfondens bostadskö, att tänka om och att vilja ha odling och vinkvällar på seniorboendet. Om det finns några rum kvar då.

Stopp för Stockholms stads miljardaffär – för nu

Affären innehåller 1.200 bostäder.

Bekräftat: Brutal tysk miljardsmäll vid affär

FV:s uppgifter bekräftas.

Inflationsmålet om 2 procent är det viktigaste.

Som väntat: Styrräntan lämnas oförändrad

Förväntas ligga kvar på samma nivå en tid framöver.

Tillbaka till förstasidan