Nivika köper för 135 miljoner i Halmstad

Nivika har förvärvat Halmstad Haverdal 22:16, en fastighet med 88 hyreslägenheter i Haverdal, 15 minuter norr om Halmstad. Beståndet utgörs av tvåvåningsbyggnader, med närhet till matbutik och endast 500 meter till havet.

Annons

Fastigheten har ett överenskommet fastighetsvärde om 135 miljoner kronor, är fullt uthyrt och har en årshyra på 7 miljoner kronor. Säljare av fastigheten är Varberg Stenfastigheter.

Nivika har i och med detta förvärv ett fastighetsbestånd om 1,3 miljarder kronor på Västkusten, varav cirka en tredjedel utgörs av bostäder.

– Vi är glada över att ha fått möjlighet att komplettera vårt bestånd på Västkusten med dessa fina och strategiskt rätt placerade lägenheter, nära till havet och pendlingsavstånd till Halmstad. Vi tillför attraktiva hyresbostäder till vår fastighetsportfölj, vilket ligger i linje med Nivikas övergripande strategi och mål, säger Niclas Bergman, vd på Nivika.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Porträtt

Drivs av att bygga företag

Börsnoteringar är en paradgren för den hästintresserade Bengt Kjell. Nu är han på gång med ett nytt bolag.

Köper på Vasagatan

Expanderar mitt i Stockholm nära tidigare storköp.

Räddar kvar hyresgäst på över 5.000 kvm i lyxläge

Kommer att ha varit hyresgäst i 30 år på samma adress i centrala Stockholm. FV summerar tidigare hyreskontrakt.

Bästa rådgivarna 2024 – i varje segment

Nordanö, Tango, CBRE, JLL och Colliers vinnare i olika kategorier.

Stor butik tvärvänder och stannar i city

En av de största butikshyresgästerna i Stockholms CBD har ändrat sig.

Selin: ”Ett betydande investeringsutrymme”

Balder visar siffrorna för 2024 och blickar in i 2025.

”Vi skapar ett av de största bolagen i Europa”

FV Fokus. Intervju med Christian Fredrixon om storköpen. Vad som lockar framöver  Liknelsen med Sagax? Ny konkurrens i Sverige? Carrefour som stor hyresgäst.

Fabeges vd går i pension

”Det är dags att lämna över och förändra min vardag”.

Den mest offensiva aktören gör udda köp

Fortsätter att hålla ett högt förvärvstempo.

Listor: Så bra är rådgivarna i olika områden i landet

Fyra olika vinnare i fyra kategorier.

Krönika

Nytt år och nya möjligheter?

Christina Nyman om ökad optimism och en mer mixad framtidsbild för byggindustrin.

Klart: Så blir hyrorna i 13 Stockholmskommuner

Läs om nivåerna, kommun för kommun.

Klart: Koras som bästa rådgivare 2024

Stenhårt i toppen. 15 transaktionsexperter rangordnas utifrån genomförda säljuppdrag. Se även flera olika listor.

Restaurangkedja stängt två inom tullarna

Samma fastighetsägare. Besvikelse över löfte som inte anses infriats.

Tillbaka till förstasidan