I magasinet Fastighetsvärlden nr 2/2021 kartlägger Fastighetsvärlden LF-gruppens fastighetsinvesteringar.

Kartläggning: Så stor är LF-sfärens fastighetsportfölj

Stora delar av Länsförsäkringarsfärens fastighetsägande finns i dag i Stockholm, via Humlegården. Men helt har gruppens 23 ägarbolag inte släppt greppet om sina centralorter. Magasinet Fastighetsvärlden har kartlagt länsbolagens fastighetsportföljer runt om i landet och finner över 380.000 kvm.

Annons

De 23 autonoma länsbolagen som utgör ägargruppen i Länsförsäkringar AB har hanterat framtida ekonomisk risk sedan 1800-talet. Då, som nu, i form av försäkringsavtal som ofta skapade ekonomisk trygghet för lokala lantbrukare och småföretagare.

När kundkretsen växte, växte även kassan och kravet på att placera kapitalet rätt. Framöver skulle risker hanteras på två fronter för att bidra med ekonomisk stabilitet och tillväxt på orten.

Fastigheter blev en naturlig del av ägandet, och ofta placerades det egenägda LF-kontoret på centralorter som Östersund, Skövde och Växjö. Men hur mycket av detta direktägande finns kvar ute i bolagen i dag?

Den stora förändringen, från direkt­ägande till gemensamt ägda fastigheter, tog nämligen ett jättesprång i början av 2000-talet. Idén om att satsa på kontorsfastigheter i Stockholm hade vuxit fram i sfären – vilket blev starten för Humlegården Fastigheter.

I Fastighetsvärldens magasin nummer 2/2021 kartlägger vi försäkringssfärens direktägarportfölj och redogör för fastighetsvärdet. Där finns även:

Unik kartläggning: Så många fastighetsmiljarder innehar sfärens 23 ägarbolag. Sverigekartan visar: här i landet är beståndet största Topp 10 direkt och indirekt ägande De allokerar flest miljarder i fastigheter Hetaste segmenten  Så har Humlegården och Lansa agerat.

Läs hela kartläggningen i magasinet Fastighetsvärlden nr 2/2021 finns att förvärva här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Lägre tryck hos Akelius efter ny migrationspolitik

FV berättar om beståndet efter storförsäljningen.

Alecta säljer överraskande – när Blanks offensiv fortsätter

Fastighet om nästan 10 000 kvm i Stockholmsområdet byter ägare.

Så vill Vasakronan göra om TV4-huset

Planerar för hela 58 000 kvm BTA. Flera fastighetsägare i närområdet smider planer.

Nya Norrholma ger sig in i hett segment

Vill nå 1 miljard i fastighetsvärde inom 36 månader.

Skogestig om Ericssons resterande 65 000 kvm i Kista

FV berättar om Ericssons förhyrningar, fastighet för fastighet. Vd Johanna Skogestig berättar om planerna.

Fokuserar på det verksamhetskritiska

FV Fokus. FV frågar ut David Träff, vd på Logistri.  Om verksamhetsperspektivet i förvärvsstrategin. Fördelarna med triple net-avtal.  Att växa med disciplin.

Affärsanalys

Geopolitikens skugga tar över affärerna

En 8,2-miljardersaffär med sju fastigheter.

Lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Läs om vakansutvecklingen sedan 2021 för investerare som fokuserar på kontor – bolag för bolag.

Myndighet bantar med 30 procent mitt på Södermalm

Var med och fyllde upp den stora fastigheten efter projektutvecklingen. FV berättar om den nya hyran.

Harry Klagsbrun köper mer på Östermalm

Fastighet om 2 400 kvm i korsningen Brahegatan/Kommendörsgatan.

Krönika

Systemet knakar – och regeringen skruvar i presumtionshyran…

Regeringen finjusterar reglerna för nybyggda hyror. Mer förutsägbarhet utlovas – men de större låsningarna på bostadsmarknaden består.

Hyr 1 800 kvm på Sturegatan

Hyr flera våningsplan, inklusive butiksyta.

Lämnar Sturekvarteret – nu fullt hos KLP på Kungsholmen

Hyr 1 600 kvm, varav två butikslokaler.

Tillbaka till förstasidan