Kronas storaffär bantades till halv miljard

Bolagsstämman i Krona röstade ned förslag till en transaktion och även tänkta emissioner skrinlades därmed.

Annons

Häromdagen höll Krona Public Real Estate bolagsstämma och där skulle förvärv av fastigheter för drygt 850 mkr klubbas. Men styrelsen stötte på patrull och endast den ena av två affärer som var föreslagna fick godkännande för att fullgöras.

Den affär som fick nobben var den där Stenhus stod som säljare till fastigheter för drygt 320 mkr. Stenhus är också största ägare i Krona och därav var affären tvungen att godkännas via bolagsstämma.

Den affär som gick igenom avsåg fastigheter för drygt 530 mkr. Det beståndet såldes av dotterbolag till Sterner Stenhus, dotterbolag till JSR Utveckling1 samt Nischer Properties.
I det beståndet finns fastigheter i Luleå, Skellefteå, Östersund, Härnösand och Södertälje. Beståndets driftnetto uppskattas till 43,4 mkr vilket ger en initial yield om 8,1 procent.

Även i den transaktionen fanns närståendeintressen så den affären var också avhängig godkännande vid bolagsstämman. Affären godkändes även om Johan Thorell och Börje Hed begärde att det skulle föras till protokollet att transaktionen inte är i samtliga aktieägares intresse och ensidigt gynnar huvudaktieägaren och dess närstående på minoritetsaktieägarnas bekostnad.

Thorell är tredje största ägare med nära 5 procent av kapitalet i Krona.

Nu kommer endast den riktade nyemissionen som avser förvärvet av beståndet för 530 mkr genomföras. Även den rättviseemission som planerades att genomföras i efterhand till övriga aktieägare slopas utöver den del som avsåg den transaktion inte genomfördes.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Besök Fastighetsvärlden i Almedalen

Späckat program på Lindgården.

Här öppnar IHG:s Indigo sitt första svenska hotell

Takpool med terrass, spa- och gymavdelningar – allt i vattenläge precis utanför Stockholm. Öppnar 2029 med 232 gästrum.

Bildextra: Så blir nya Operan i Gasklockan

Ferdinand Bobergs Gasklocka får nytt liv. FV är på plats.

SHF hyr ut hela 25 000 kvm i Bromma Blocks

Rekordstor uthyrning. Läs om de nya hyresgästerna.

Barings säljer två fastigheter till statlig aktör

Mystik kring stor logistikaffär.

Riksbanken ser ökad risk för höjd ränta under hösten

Direktionen om tankerna inför höstens penningpolitik.

Urban Partners köper sju från Blackstone

Lanserar ny satsning i Storstockholm tillsammans med partner.

Säljer butiksfastigheter för drygt 1 miljard

Åtta fastigheter om totalt 38 400 kvm.

Snart är glasen fyllda – öppnar efter två års letande

Besökt 20–30 möjliga lokaler mitt i Stockholm. Nu är det dags att slå upp portarna.

Markus Pfister, Skandia Fastigheter.

Så ska Skandia fylla 24 400 kvm kontor

Problematik kring stor och central kontorsfastighet.

Vakans vid Stureplan kan bli större

Överväger att flytta. FV berättar om fyra heta alternativ.

Bonava redo satsa 2 mdr vid omdiskuterad bro

Fastigheten ligger i omtalat läge, vid omdiskuterad bro.

Spekulationsbyggena inom logistik störtdyker

En kommun som storsatsat har en vakans på över 50 procent. Ny kartläggning.

Stordalen säljer till Norwegian

Säljer resekoncernen och går samtidigt in som storägare i Norwegian. 26 hotell ingår i transaktionen.

Tillbaka till förstasidan