Kungshem köper från Klövern i Nyköping

Annons

Affär om 90 miljoner i centrala Nyköping. Klövern har tecknat avtal om försäljning av fastigheten Hotellet 26 i Nyköping till det lokala bolaget Kungshem Fastighetsförvaltning. Försäljningspriset uppgår till cirka 90 miljoner kronor.

Fastigheten Hotellet 26 är en centralt belägen hotell- och butiksfastighet och omfattar cirka 4.800 kvm. Fastigheten frånträds 17 april 2013.

DTZ var rådgivare till säljaren.

Fastigheten Hotellet 26 ligger på Västra Storgatan 19 (hörnet Brunnsgatan)  och har 1981 som byggår. Scandic är hyresgäst.

Kungshem äger totalt ett 40-tal fastigheter i Nyköping och Oxelösund. Merparten är bostadsfastigheter, men i beståndet finns även Oppeby Centrum med bland annat en Ica Supermarket som hyresgäst.

Kungshem ägs av syskonparet Erik och Maria Westerberg, vars far Lars Westerberg tidigare var VD för Autoliv.

Fastighetsvärlden Idag 2013-03-07

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Snuddande nära tvångsinlösen i börsbolaget

Endast 0,32 procent från gränsen för tvångsinlösen

Besqab avstår del av storaffär med Alm

8 av 34 projekt tillträds inte.

CA köper för 250 mkr

Når nästan 100 000 kvm.

Klövern köper på västra Kungsholmen

Gör affär inom tullarna i Stockholm.

Sveafastigheter säljer till Acer för 727 mkr

Transaktion med fastigheter i Spånga och Nacka.

Finska kedjan växer med 5 000 kvm stor butik

Har stora planer för en expansion i Sverige.

Unik lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Kontorstunga bolag i storstäderna sticker ut – påverkar hyresnivåerna.

Gästkrönika

Rabatt på ruccola i storpack?

Vad sades egentligen mellan raderna i Båstad? Här är de viktigaste spaningarna om börsen, fastigheterna, affärerna – och egona. Läs Anders Elvinssons krönika!

Drangel spanar in i framtiden efter Ramsbury

Stor intervju Lars Drangel om tiden på Ramsbury Namnet Zappa. Stor konkurs blev jätteprojekt. Åhlénshuset i city kunde blivit Ikea. Jaguaren som imponerar.

Vakansen fortsatt svagt uppåt för Vasakronan

Ytterligare ett avtal förlängt med Ericsson i Kista, ett annat uppsagt. Nästan fullt uthyrt i de fyra Hötorgshusen.

Mardrömsbilden – men ledande experter lugnar

Experter berättar om orsaken och hur det stora projektet på Manhattan ska kunna slutföras.

Hermansson köper 300 bostäder

Endast två bud inkom på beståndet. Priset hålls hemligt.

Sagax köper för 2 mdr

Rullar in 48 fastigheter i beståndet. Fullt uthyrt.

Tillbaka till förstasidan