
Här öppnar Ikea fyra nya
Ikea har tidigare berättat att man planera att öppna cirka tio nya planeringsstudios runt om i landet. Nu är det klart var fem av dessa hamnar.
I de mindre formaten som Ikea kallar planeringsstudios kan kunderna möta heminredningsexperter och få personlig service för att planera sina hem eller beställa produkter ur hela sortimentet.
Butikerna kommer att ligga i populära köpcentra och shoppingkvarter. Ikeas ambition är att öppna i ett tiotal svenska städer redan under 2021,
Här är de fem nya butikerna:
- Göteborg, på Kungsgatan, nära Avenyn. Hyr i Centrumhuset som ägs av Vasakronan. Totalt 95 kvm. Öppnar i september.
- Växjö på Grand Samarkand. Fastigheten ägs av Eurocommercial. Förfhyrningen är på 80 kvm. Öppnar i oktober.
- Halmstad i köpcentret Hallarna. Fastigheten ägs av Eurocommcial. Förhyrningen är på 82 kvm. Öppnar i november.
- Lund i köpcentret Nova. Fastigheten, som vid flera tillfällen varit till salu, ägs av Nuveen. Ytan är 85 kvm. Öppnar i oktober.
Klart sedan tidigare:
- Norrköping i Ingelsta. Ägs av Eurocommercial. 75 kvm. Öppnar i september. FV berättade om hyreskontraktet i juni.
Tre av de fem nya förhyrningarna är alltså från Eurocommercial.
– Människor besöker oss av många olika anledningar. Därför erbjuder vi fler alternativ att besöka oss beroende på vad du som kund behöver. I våra stora varuhus finns allt IKEA har att erbjuda, men när kunder vill ha hjälp med att planera ett kök eller beställa en smart garderobslösning ger de nya butikerna oss möjlighet komma närmare människor i deras vardag där de lever, arbetar och rör sig, säger Reza Shomali, utvecklingschef på Ikea Sverige.
I Stockholmsområdet har Ikea även gjort klart med ett större cityvaruhus genom att hyra hela 8.400 kvm av AMF Fastigheter i Gallerian – läs mer om storsatsningen här.
Ikea har även sedan 14 juli öppnat en mindre enhet i Bromma Blocks som ägs av CBRE GIP.


