Ikea öppnar mindre butiker i tiotalet städer – Norrköping först ut
Med start i höst börjar Ikea testa en ny typ av mindre butiksformat för att komma närmare kunderna i ett tiotal svenska städer. Först på tur är Norrköping. Där har Ikea hyrt 75 kvm av Eurocommercial i Ingelsta Shoppinggalleria.
Enligt uppgift till Fastighetsvärlden siktar Ikea i första hand in sig på orter där kedjan inte har någon fysisk närvaro idag.
Som ett komplement till de redan etablerade varuhusen och digitala lösningar, utforskar Ikea nu ännu ett mindre butiksformat.
– Människor besöker idag Ikea av flera olika anledningar. Därför vill vi ge våra kunder fler alternativ att besöka oss beroende på vad de behöver. I våra stora varuhus har vi samlat allt Ikea har att erbjuda, men när kunder vill ha hjälp med att planera ett kök eller beställa en smart garderobslösning ger de nya butikerna oss möjlighet komma närmare människor i deras vardag där de lever, arbetar och rör sig, säger Reza Shomali, utvecklingschef på Ikea Sverige.
I de mindre butiksformaten kommer kunderna möta heminredningsexperter och få personlig service för att planera sina hem eller beställa produkter ur Ikeas sortiment. Alla produkter levereras sedan dit kunden föredrar, men inga produkter går att ta med sig hem direkt.
Butikerna kommer att ligga i populära köpcentra och shoppingkvarter. Butiken kan både ligga i ett externt läge och mitt i stadskärnan.
Ambitionen är att öppna i ett tiotal svenska städer redan under 2021. Det nya butiksformatet är under utveckling, vilket innebär att de nya enheterna till en början är temporära. Beroende på hur lösningen tas emot av kunderna lokalt utvärderas både val av butiksformat och plats innan Ikea tar beslut om en mer långsiktig etablering.
Först ut att testa det nya formatet är Norrköping, där Ikea kommer att öppna i Ingelsta Shoppinggalleria i september. Enheten kommer att drivas av Ikea Linköping. Ikea hyr lokaler av Eurocommercial.
– Vi är så glada över att komma närmare våra kunder i Norrköping och hoppas att de är lika nyfikna som vi på att utforska ett nytt sätt att mötas på. Vi ser fram emot att dela med oss av vår kunskap om livet hemma på en ny plats och göra det lättare för fler att ta del av vår heminredning. Samtidigt vill vi i detta innovationsprojekt lyssna på och lära oss av våra kunder så att vi kan fortsätta utveckla våra butiksformat tillsammans, säger Maria Ängsberg, varuhuschef på Ikea Linköping.
I Stockholm har Ikea en mindre förhyrning från AMF Fastigheter på Regeringsgatan för sin köksverksamhet. Nyligen tecknade möbelkedjan även lokaler för en mindre butik i Bromma Blocks som ägs av CBRE Global Investment Partners (CBRE GIP).
I Sverige har Ikea 20 fullstora varuhus.

