Kids Brand Store öppnar fyra hos Eurcommercial

Kids Brand Store öppnar fyra nya butiker hos Eurcommercial.  En butik har öppnat i C4 i Kristianstad och kedjan ska snart öppna i Ingelsta Shopping, Bergvik samt Valbo.

Eurocommercial arbetar strategiskt och målmedvetet tillsammans med sina hyresgäster med att utveckla kunderbjudandet. Under de senaste två åren har omfattande ombyggnationsprojekt i centrumen såväl som förnyelseprojekt bedrivits för att stärka handelsplatsernas positionering. Som ett led i att ytterligare bredda kunderbjudandet har man nu tecknat flera avtal med Kids Brand Store för nya butiker.

Kids Brand Store, som är en marknadsledande aktör inom sin nisch med kläder från exklusiva varumärken till barn och ungdomar, har nu valt att teckna avtal för fyra nya butiker inom Eurocommercials svenska portfölj med köpcentrum. Först i raden av öppningar blev C4 i Kristianstad som redan den 15 oktober kunde stoltsera med en butik. Härnäst följer Ingelsta Shopping (Norrköping) under oktober och slutligen Bergvik (Karlstad) samt Valbo (Gävle) under början november.

– Med fingertoppskänsla har Kids Brand Store handplockat ett mycket intressant sortiment, det är relevant, unikt och exklusivt. Detta är en kategori inom mode som vi saknat i våra centrum och som kommer tas emot väl av kunderna i våra köpcentrum, säger Julia Forlini, Key Account Leasing Manager hos Eurocommercial.

Jonas Nilsson, CFO, Kids Brand Store:

– Vi har haft en smidig och snabbfotad process med Eurocommercial kring dessa nyetableringar och ser goda förutsättningar för god försäljning i dessa uppdaterade köpcentrum som är en bra match för våra butiker. Dessa nya butiker blir även ett mycket bra sätt för oss att nå ut med vårt varumärke på bredare front, det är viktigt att som fashion retailer synas både i den digitala sfären och i det fysiska rummet där kunderna rör sig, avslutar han.

Fler Nyheter från förstasidan

Förvärvar tre från SBB

FV listar avyttringarna som summerar till 1,3 miljarder kronor.

Internationell matjätte öppnar i Mall of Scandinavia

Har ytterligare sju restauranger i Sverige på gång under 2023 och 2024.

Topplista

50 Mäktigaste 2023

För 18:e året har Fastighetsvärlden låtit fastighets- och byggbranschen rösta fram vem som anses Mäktigast. Nya placeringar publiceras dagligen klockan 11.11!

Sex gör upp om Mäktigast 2023

Två tidigare toppnamn är borta.

Så blir storförsäljningen

FV berättar om processen.De mest kända fastigheterna Ytan Kommunerna Hela fastighetslistan Buddatumet.

Nybyggd kontorsfastighet byter ägare för 420 miljoner

Fastighet i hett utvecklingsområde. Priset är 56.500 kr/kvm och direktavkastningen bedöms till 5,6 procent.

Namnbytet: Ledningen för nya 42-miljardersbolaget

Läs vad bolaget innehåller, om strategin och ledningsgruppen.

Ingår avtal om högt kontorshus på halvö

46.000 kvm kontor planeras av Alecta och Elof Hansson.

Ikea tar över efter Skanska

Hyreskontrakt om nästan 8.000 kvm kontor.

Miljardsatsning längs E4:an

Resenärer till Arlanda får något nytt att titta på.

Redo köpa från Arnhults M2

Förhandlar om affär med central fastighet om 9.000 kvm.

Bildextra: Vill bygga stort kongresscenter

FV berättar om ny miljardsatsning. Se flera bilder och illustrationer.

DNB på väg att ta över hälften av Oscars fastigheter

Fastigheter värderade till 3 miljarder kan omfattas av åtgärden. FV berättar vem som fått i uppdrag att sälja.

Tillbaka till förstasidan