Känd dansk modekedja gör comeback i Linköping

Vasaparken Fastigheter hyr ut lokaler till återvändande danska klädvarumärket Noa Noa i centrala butikslokaler i Linköping.

Annons

Den danska modekedjan Noa Noa som startade 1981 har idag cirka 40 butiker runt om i världen och har även butiker i Malmö, Helsingborg, Lund, Göteborg, Jönköping och Örebro. Kedjan fanns tidigare i Linköping men de fick stänga ner sin dåvarande butik 2016.

Nu gör Noa Noa comeback i staden på samma gata, Tanneforsgatan, som tidigare men i andra lokaler, skriver Corren.

Tidigare låg där en Gamestop-butik.

Butiken på 163 kvadratmeter kommer ligga intill Esprit och en italiensk delikatessbutik och butiken beräknas öppnas i början av maj.

Privata Vasaparken Fastigheter som står för lokalerna är glada över den nya etableringen och de ser sig samtidigt om efter fler hyresgäster då de har några vakanser i Linköping.

– Det händer mycket i city nu. Det rör på sig och vi för dialog med flera intressenter kring våra andra affärslokaler. Det är verkligen roligt att NoaNoa kommer tillbaka. Butiken har hamnat mitt i smeten bland flera andra intressanta butiker på gatan, säger Kenny Wissmar på Vasaparken till Corren.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Balder tänker om kring Greta och Garbo

Nystart för intressant projekt i utmärkt läge.

Fastighetsägare motsätter sig Convendums skulduppgörelse

”Hittills den enda som har uttryckt sig negativt till vårt förslag till skulduppgörelse.”

Vill höja hyran med 17 procent – ”Inte Monaco”

Lämnat förhandlingsbordet.

Var 15:e lägenhet till en behovskö – medverkar i SVT

En strukturell hemlöshet breder ut sig, stora fastighetsägare medverkar i TV-program om lösningar.

Klart: Sätra Centrum sålt på auktion

Stockholms stad ville köpa – men vann inte budgivningen. Så högt blev slutpriset.

Ska sälja bostäder för 2,6 miljarder

En första affär om nära miljarden är redan avtalad. Optimerar resten av portföljen inför fortsatt försäljning.

Handelsjätte i ny satsning

Tio våningar inom ett annat segment. Se flera bilder.

Hyr ut nästan 1.000 kvm i Gamla stan till mediehus

Förutom kontor öppnar mediehuset två restauranger, kafé och tre barer.

Bar Charles, Strand Hotel. Kasai Group.

Utmanar med ny takbar i city

Restauranggrupp tar över restauranger och barer på anrikt hotell.

Henrik Bastman ny vd

Har tidigare haft flera toppjobb.

Hon blir ny vd på Mimer

Har tidigare haft toppjobb vid ett flertal bolag.

”Dags att fylla kontoren”

Stor mötesplats där flera ledande experter deltar.

Smider plan på höghus om 36 våningar

Ska stegvis smalnas av mot himmelen i syfte att ge ett slankare intryck.

Tillbaka till förstasidan