Det blir den tionde anläggningen för Ioffice när de öppnar hela 5.720 kvm coworking fördelat på sju våningsplan på Sveavägen 32–36, mitt i Stockholm. Fastigheten ägs av japanska Mitsubishi Estate där NCAP är operating partner för Mitsubishi.
Ioffices tio anläggningar i Sverige:
- Sveavägen 32–26 (5.720 kvm i fastigheten Fyrkanten 11 som ägs av Mitsubishi Estate.)
- Drottninggatan 32 (3.200 kvm i fastigheten Skansen 23 som ägs av Stockholms stad)
- Drottninggatan 33 (2.200 kvm i fastigheten Hägern Större 16 som ägs av Stena Fastigheter)
- Kungsgatan 37 (1.500 kvm i fastigheten Järnplåten 37 som ägs av Balder)
- Kungsgatan 60 (2.500 kvm i fastigheten Bryggaren 16, ägs av Savills IM)
- Kungsgatan 64 (4.000 kvm i fastigheten Lagern 14 som ägs av LO)
- Olof Palmes gata 11 (4.100 kvm i fastigheten Svärdfisken 13 som ägs av IF Metall)
- Vasagatan 10 (3.800 kvm i fastigheten Fyrfotan 1 som ägs av Storebrand Fastigheter)
- Vasagatan 12 (3.000 kvm i fastigheten Uggleborg 14 som ägs av Union Investment).
- Kvarnbergsgatan 2, Göteborg (4.000 kvm i fastigheten Nordstaden 28:2 ägs av Gavia.)
JLL och TM & Partners var rådgivare till fastighetsägaren.
Ioffice har expanderat under kort tid. Med fastigheten Fyrkanten 11 blir det coworking-företagets tioende anläggning i Sverige.
Fastigheten ägs av Mitsubishi Estate som köpte den av Afa Fastigehter 2021. Då var fastigheten tomställd. Fastighetsvärlden bedömde då köpeskillingen till cirka 900 miljoner kronor, motsvarande cirka 130.000 kr/kvm.
Fastigheten innehåller 6.950 kvm lokaler varav Ioffice kommer att hyra 5.720 kvm. I fastigheten kommer Ioffice ha förutom kontor, gym och en stor hörsal för upp till 130 personer.
– Vår expansion är ett kvitto på att hårt arbete lönar sig, säger Homan Tehrani, vd för Ioffice.
Hyresavtalet mellan parterna är ingånget på en initial tid om tio år.
Ioffice har sedan tidigare åtta anläggningar i Stockholm. Och när de fick erbjudande om att göra om fastigheten på Svevägen till coworking slog man till.
– Det finns en stor efterfrågan från kunderna att fortsätta expandera. Bara runt hörnet ligger vår anläggning på Olof Palmes Gata och på Kungsgatan ytterligare tre. Tillsammans med den nya anläggningen på Sveavägen kommer vi inom radien av några få hundra meter ha närmare 18 000 kvadratmeters kontorsyta, säger Homan Tehrani.
Fastigheten som uppfördes under 1920-talet ger en storslagen känsla med stora fönsterpartier och välbevarade originaldetaljer från när huset byggdes. Interiört är fastigheten toppmodern med stora ytor för olika sociala aktiviteter som afterwork, events och den dagliga frukostbuffén.
– Det blir en fullträff att sätta Ioffice prägel på den pampiga fastigheten, med den stora terrassen som pricken över i. Den kommer garanterat att bli en populär samlingsplats under de varma sommarmånaderna.
Anläggningen på Sveavägen innebär att Ioffice har sammanlagt dryga 34.000 kvadratmeter.
Inflyttningen är planerad augusti 2024.