Instabox och Budbee går samman

De två svenskgrundade bolagen, Instabox och Budbee, tillkännager i dag sin intention att gå samman och bilda ett nytt bolag, Instabee.

Annons

Instabox grundades i Stockholm 2015 och dess leveranser till smarta paketskåp har blivit ett populärt alternativ för många svenskar. Instabox adderade hemleveranser under 2021 och har i dag verksamhet i fem länder (Sverige, Norge, Danmark, Nederländerna och Tyskland). Budbee grundades 2016 med ett initialt fokus på att skapa smarta, snabba och mer flexibla hemleveranser. Budbee adderade boxleveranser under 2020 och har i dag verksamhet i fem länder (Sverige, Finland, Danmark, Nederländerna och Belgien).

De två bolagen har fram till i dag letts av sina respektive grundare och dessa kommer fortsatt att spela viktiga roller i det nya bolaget. Budbees grundare Fredrik Hamilton, blir vd och Alexis Priftis, Instabox grundare, blir arbetande styrelseordförande.

Instabee värderas till 18 miljarder SEK och grundarna är tillsammans med Kinnevik de största ägarna, på listan som också innehåller bland annat Creades, EQT och Verdane, AMF, Stena Sessan, H&M, CNI Nordic och Tham Invest.

– Jag har varit långsiktig i mina planer sedan start och samgåendet med Instabox är en fantastisk möjlighet att skapa något riktigt betydande. Vi har självklart följt Instabox genom åren och jag imponeras av deras resa. Det här känns som en perfekt kombination och jag ser fram emot att lära känna alla mina nya kollegor. Vi kommer att åstadkomma något stort tillsammans, säger Fredrik Hamilton.

– Jag tror att det här är två bolag som passar bra ihop och vi delar många grundläggande värderingar. En ömsesidig respekt och beundran har växt fram under lång tid och jag är glad att vi nu enas i arbetet mot vårt gemensamma mål: att transformera e-handelsleveranser med ett stort fokus på både användarupplevelsen och hållbarhet. Jag ser mycket fram emot att se vad vi kan åstadkomma tillsammans, säger Alexis Priftis.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

64 sidor om Almedalen och samhällsfastigheter – gratis

Tillfälligt erbjudande om gratis läsning av senaste magasinet Fastighetsvärlden.

Lista: Allt hetare kring logistik – trots oroande höga vakanser

Vakansutvecklingen för 28 delmarknader inom det heta logistiksegmentet. Se lista.

Vill se omsättningsbaserad hyra inom coworking

Duo inom segmentet om de tuffa tiderna. Har tillsammans 80.000 kvm.

Platzer och Catena säljer för 385 mkr – låg yield

Jv säljer fastighet med 14.850 kvm uthyrningsbar yta. Fullt uthyrd till Volvo.

Corem säljer för 1,7 miljarder

Portfölj om fem fastigheter byter ägare.

Vårdjätte utökar med 50 procent i centrala Stockholm

Haft förhyrning sedan 2020.

Hyr ut 2.500 kvm till Kungliga Operan

Utökar sin närvaro i Gasverket.

Överklagar dom om tvångsköp i Traneberg

Stockholms stad ansöker om ytterligare fem års tvångsförvaltning.

Axfast hyr ut till lyxkrog vid Gustav Adolfs torg

Uppmärksammade stjärnkrögare lägger ner hyllad Michelinkrog och öppnar på ny adress.

AIK Fotboll till Råsta – där Ibrahimovic fick nobben

Nytt användningsområde.

Stockholm tar strid för ny miljözon

Överklagar Länsstyrelsens beslut. Hoppas öppna zonen i vinter.

Erséus i stor intervju – ger sin syn på Ericssons framtid

FV Fokus. Intervju med Thomas Erséus. Kan kontorshyran rasa? Kämpigt för butiker i Mood-kvarteret Succén med WSP till Marievik Ger sin syn på Ericssons framtid Det nya kontoret.

Tillbaka till förstasidan