Hefab köper från NCC för 72 miljoner

Annons

NCC säljer 26 nyproducerade hyresrätter i Traneberg i Stockholm till HEFAB för 72 miljoner. Förvärvet sker genom ett dotterbolag. Affären är en del i NCC:s långsiktiga satsning på att utveckla och bygga hyresrätter i egen regi. Bostäderna är inflyttningsklara våren 2016.

Nyligen blev affären klar – NCC säljer en tomträtt inklusive ett nyproducerat bostadshus med 26 hyreslägenheter om totalt 1.620 kvadratmeter. Byggnadsarbetet startar omgående på Sulitelmavägen i Traneberg, nära Alviks tunnelbanestation.

– Fler likande affärer enligt modellen är på ingång, säger Stefan Timan, chef för affärsutveckling på NCC Hyresboende AB.

HEFAB Fastighets AB med dotterbolag bygger, äger, förvaltar och utvecklar bostäder och kommersiella lokaler i Storstockholm. Bolaget bildades 1987 och en majoritet av bolagets fastigheter har byggts i egen regi.

I höstas gjorde NCC sin första affär av egenutvecklade hyresrätter i Sverige då man sålde 330 lägenheter i Stockholm till KPA Pension. Detta blir den andra och fler är under arbete på olika orter i landet.

– Vi har förvärvat ett flertal fastigheter på senare år men detta blir vårt första nybyggda hus på snart fyra år. Tack vare affären med NCC kan vi erbjuda nyproducerade hyreslägenheter i ett riktigt bra läge. Det är något som Stockholmarna verkligen efterfrågar, säger Mathias Borg, VD på Hefab.

Affären genomförs som en bolagsaffär och som en så kallad forward funding, vilket innebär att köpeskillingen betalas löpande från dagen för första tillträdet till dess att hela projektet slutförts.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Kritik mot kommunal affär i Norrköping

Endast ett bud kom in efter kort anbudsperiod på kulturfastighet.

Byggrätter säljs för 14.500 kr per kvm

Det projektförslag som bidrar med störst mervärde tilldelas markanvisningen i Majorna.

Blir ny vd för Skanska Fastigheter Göteborg

Tar över efter Micko Pettersson som efter mer än 40 år i Skanska går i pension.

Skogsfastigheter för 62 miljarder till börsen

Innebär ny möjlighet att sprida riskerna med ytterligare en fastighetstyp.

Prisma förvärvar för 340 mkr

Växer med fem handelsfastigheter i södra Finland.

Skanska säljer kontorshus för 680 mkr

Andra etappen av Centrum Południ. 21.500 kvm kontor.

John Mattson säljer i Hägersten

Bostadsfastighet avyttras för 53.000 kronor per kvm i närförort till Stockholm.

Porträtt

Ratad nisch blev guldgruva

Svenska Handelsfastigheters vd ser jobbet som en hobby när jakten på lågprisfynd och stora hyresavtal fortsätter.

Bostäder går bäst i år – tydlig värdeutveckling

Kontorsfastigheter fortsätter att tappa. Klargörande lista över hur bolagens profil påverkat värdeutvecklingen.

Familjeägt bolag köper inom tullarna igen

Förvärvar bostadshus på Kungsholmen för 77.000 kronor per kvm.

Krönika

Utveckla olivolja med samma recept som fastigheter?

Andreas Eneskjöld tar Arbequinaträd från fastlandet till Mallorca. ”Ett lyckat recept för fastighetsaffärer kan vara att utveckla och förädla något som redan finns, men även att tillföra ett nytt tänk från utsidan.”

Vakansen för kontor minskar i Göteborg

En betydande nyproduktion har skickat upp vakansgraden i Göteborg rejält. Med färre projektstarter har trenden nu brutits.

Thon lägger bud på Thon

Norska Thon Eiendomsselskap med fastigheter för 55 miljarder på väg bort från börsen. Fyra svenska köpcentrum ingår.

SBB:s omvandling – bit för bit

Stora affärer och iskyla i skuldförhandlingar.

Tillbaka till förstasidan