G&K Blanks hyr ut till Willys i Vetlanda

Willys-butiken i Vetlanda lämnar centrum och flyttar istället ut till nybyggda lokaler i handelsområdet Nydala. Det är G&K Blanks Fastigheter som gör uthyrningen och det är Emilshus som kommer att tappa en stor hyresgäst.

Annons

I dagsläget finns det en Willysbutik i centrala Vetlanda, men innan slutet av 2024 kommer butiken att flytta från Vitalagatan till nya lokaler i externhandelsområdet Nydala i de norra delarna av Vetlanda, i riktning mot Ekenässjön där det även pågår en större nyproduktion av bostäder i närheten.

– Det nya läget i Vetlanda kommer att leda till väsentligt bättre tillgänglighet, parkeringsmöjligheter och e-handel. Det gör att vi kan erbjuda både nya och gamla kunder en ännu bättre upplevelse när de handlar hos oss, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys.

Willys har tecknat ett avtal med Julakoncernens fastighetsbolag G&K Blanks Fastigheter och de nybyggda lokalerna kommer att inredas enligt Willys senaste koncept för att skapa en ny, modern och fräsch matbutik som erbjuder kunderna prisvärd, bra och hållbar mat.

I samma byggnad kommer Jula att etableras. Det finns även plats för en tredje hyresgäst, men där har ingen hyresgäst kommunicerats.

Andra grannar i närområdet blir bland annat Växtkraft, Elgiganten, Byggmax, ÖoB, Rusta och Biltema. Eftersom det i dagsläget saknas mataktör på området innebär den kommande öppningen av en livsmedelsbutik i norra delen av tätorten.

Willys kommer genom den nya förhyrningen lämna den relativt nybyggda, och för livsmedel byggda, fastigheten Trekanten 5 i centrala Vetlanda, två kvarter från torget. Den fastigheten rymmer totalt 3.000 kvm lokaler och ägs av Emilshus..

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Pandox köper för 350 mkr

Förvärvar hotell i slutskedet av färdigställande i norra Sverige.

Vill sälja stor anläggning vid Edsviken

Går med vinst, men kraven framöver ökar.

Sålt för 41.000 kr/kvm mitt emot 3arena

Fastighet med 50 lägenheter byter ägare.

”Se byggnaden som en smartphone”

Koncernchefen på BMS-företaget Nordomatic tror att framtidens byggnader kommer att vara digitala, smarta och tillgängliga under hela dygnet.

Avslutar Sernekes största projekt för 350 mkr

Tar över konkursade bolagets prestigeprojekt.

South Bay satsar vidare – nu med 25.000 kvm i Västerås

Startar projekt. Hyrt ut hälften.

Affärshungrigt SHF köper 11.000 kvm

Har nu ett bestånd som finns i hela 150 kommuner. Gabrielsson och CA säljer.

Fortinova köper för 80 mkr

Gör ytterligare en affär på hemmaplan.

Lista: Se högsta priserna – direktanvisningar tar över

Läs om de högsta prisnivåerna, om vilka bolag som fick anvisningar och vilka arkitektfirmor som är inblandade.

Vann i Sjöstadshöjden – bjöd 10% mer än tvåan

Nära tullgränsen i Stockholm. Läs om budnivåerna.

Projektet Gasverket. CA Fastigheter.

Klart: Så blir sista etappen i Gasverket

Östra delen i Gasverket – del av ett av Europas största stadsutvecklingsprojekt.

Hoppar av projekt i Danderyd

Projekt med 50 lägenheter till papperskorgen.

Revansch: Corem vann kampen om Circle K-kontoret

Lämnar Södermalm. Gör istället en stor uthyrning nära tullgränsen.

Tillbaka till förstasidan