Fastighetsägare och Solna stad bildar forum

Fabege, Humlegården, Vasakronan och Lundbergs Fastigheter har skrivit en avsiktsförklaring med Solna stad om att Solna strand ska utvecklas. Visionen är en livskraftig och grön stadsdel.

Annons

– Tillsammans med fastighetsägarna är vi nu överens om ett nära och bra samarbete för att utveckla Solna strand. En rad insatser kommer att genomföras i området på kort och lång sikt. Redan nu i sommar kommer vi till exempel erbjuda ungdomar sommarjobb där, säger Emelie Grind, chef för samhällsbyggnadsförvaltningen i Solna stad.

I ett nära samarbete med områdets aktörer genomförs nu insatser för att göra stadsdelen attraktivare, tryggare och mer levande. Till exempel ska entrén till området från tunnelbanan förbättras och strandpromenaden utvecklas.

För att nå den gemensamma visionen har Solna strands fastighetsägarforum bildats. Forumet består av fastighetsägarna i Solna strand i samverkan med Solna stad.

– Vi tror att samverkan är nyckeln till framgång och ser fram emot det fortsatta arbetet i vårt fastighetsägarforum. Det ger oss goda förutsättningar i vår strävan mot att skapa attraktiva stadsmiljöer. Genom att vi identifierar områden där vi kan utveckla platsen tillsammans stärks upplevelsen av platsen, säger John Forselius, Asset Manager på Humlegården Fastigheter.

Avsiktsförklaringen undertecknades fredagen den 19 april i Solna stadshus.

Foto: Vasakronan.

Missa inte! Fastighetsdagen Stockholm

Den 20 maj är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Fastighetsdagen Stockholm. Seminariet äger rum på Grand Hôtel, Stockholm.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Balder tänker om kring Greta och Garbo

Nystart för intressant projekt i utmärkt läge.

Fastighetsägare motsätter sig Convendums skulduppgörelse

”Hittills den enda som har uttryckt sig negativt till vårt förslag till skulduppgörelse.”

Vill höja hyran med 17 procent – ”Inte Monaco”

Lämnat förhandlingsbordet.

Var 15:e lägenhet till en behovskö – medverkar i SVT

En strukturell hemlöshet breder ut sig, stora fastighetsägare medverkar i TV-program om lösningar.

Klart: Sätra Centrum sålt på auktion

Stockholms stad ville köpa – men vann inte budgivningen. Så högt blev slutpriset.

Ska sälja bostäder för 2,6 miljarder

En första affär om nära miljarden är redan avtalad. Optimerar resten av portföljen inför fortsatt försäljning.

Handelsjätte i ny satsning

Tio våningar inom ett annat segment. Se flera bilder.

Hyr ut nästan 1.000 kvm i Gamla stan till mediehus

Förutom kontor öppnar mediehuset två restauranger, kafé och tre barer.

Bar Charles, Strand Hotel. Kasai Group.

Utmanar med ny takbar i city

Restauranggrupp tar över restauranger och barer på anrikt hotell.

Henrik Bastman ny vd

Har tidigare haft flera toppjobb.

Hon blir ny vd på Mimer

Har tidigare haft toppjobb vid ett flertal bolag.

”Dags att fylla kontoren”

Stor mötesplats där flera ledande experter deltar.

Smider plan på höghus om 36 våningar

Ska stegvis smalnas av mot himmelen i syfte att ge ett slankare intryck.

Tillbaka till förstasidan