Diligentia utklassade index

Annons

Totalavkastningen blev höga 8,2 procent. Det blev ett riktigt bra resultat för 2009 för Diligentia. Företagets förvaltningsfastigheter ökade med 870 (–2294) miljoner i värde och resultatet före skatt blev 1514 (–2011) miljoner.

Av värdeförändringen var 246 (368) miljoner från avyttrade fastigheter. Diligentia sålde 24 fastigheter för sammanlagt 1708 miljoner och förvärvade en fastighet för 80 miljoner. Försäljningarna avsåg till stor del försäljningar av bostadsfastigheter till bostadsrättsföreningar.

Totalavkastningen blev 8,2 procent vilket är avsevärt mycket mer än snittet enligt Svenskt Fastighetsindex (SFI) som stannade på 1,4 procent. En stor anledning till att Diligentia överträffade snittet för SFI är att man haft en stor överavkastning för bostäder, köpcentrum och kontor i Göteborg och Malmö.

I kontorsbeståndet visade Diligentia bäst avkastning i Malmö där totalavkastningen var 8,9 procent, att jämföra med –3 procent i Stockholm. Bostadsbeståndet visade en totalavkastning om hela 25,1 procent.

Vid årsskiftet uppgick marknadsvärdet på Diligentias fastigheter till 27,7 (27) miljarder. I jämförbart fastighetsbestånd har hyresintäkterna ökat med 12 procent, motsvarande 224 miljoner kronor.
Fastighetsvärlden Idag 2010-04-20

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Klövern köper på västra Kungsholmen

Gör affär inom tullarna i Stockholm.

Sveafastigheter säljer till Acer för 727 mkr

Transaktion med fastigheter i Spånga och Nacka.

Finska kedjan växer med 5 000 kvm stor butik

Har stora planer för en expansion i Sverige.

Unik lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Kontorstunga bolag i storstäderna sticker ut – påverkar hyresnivåerna.

Gästkrönika

Rabatt på ruccola i storpack?

Vad sades egentligen mellan raderna i Båstad? Här är de viktigaste spaningarna om börsen, fastigheterna, affärerna – och egona. Läs Anders Elvinssons krönika!

Drangel spanar in i framtiden efter Ramsbury

Stor intervju Lars Drangel om tiden på Ramsbury Namnet Zappa. Stor konkurs blev jätteprojekt. Åhlénshuset i city kunde blivit Ikea. Jaguaren som imponerar.

Vakansen fortsatt svagt uppåt för Vasakronan

Ytterligare ett avtal förlängt med Ericsson i Kista, ett annat uppsagt. Nästan fullt uthyrt i de fyra Hötorgshusen.

Mardrömsbilden – men ledande experter lugnar

Experter berättar om orsaken och hur det stora projektet på Manhattan ska kunna slutföras.

Hermansson köper 300 bostäder

Endast två bud inkom på beståndet. Priset hålls hemligt.

Sagax köper för 2 mdr

Rullar in 48 fastigheter i beståndet. Fullt uthyrt.

Stort fängelse nästan dubbleras

Hundratals platser tillkommer som ett led i Kriminalvårdens omfattande utbyggnad.

Trio klurar på tusen bostäder – och kan rädda Jernhusen

Skanska, Vasakronan och Fabege lanserar stor projektidé på gränsen mellan Solna och Stockholm

Miljardprojekt på Manhattan stoppat efter raslarm

New Yorks största bostadiseringsprojekt. Bärande stålpelare på våning 21 har deformerats.

Dubiös historik drabbar börsbolaget

Staten kräver tillbaka lämnat stöd om 81 mkr. Inte första gången återkrav ställs.

Tillbaka till förstasidan