”Dårarnas slott” fullt uthyrt

Akademiska Hus i framgångsrika uthyrningar på Kungsholmen. Akademiska Hus har tidigare övervägt att sälja de fastigheter på Kungsholmen om 50.000 kvm som till stora delar utnyttjats av Stockholms universitet. Nu är det inte längre aktuellt och bolaget satsar istället på uthyrningsarbete. Vakanserna uppstår när lärarhögskolan flyttar från Konradsberg på Kungsholmen till Stockholms universitets område i Frescati.

– Vi arbetar nu med uthyrning för att universitet inte ska behöva betala dubbel hyra. Inga fastigheter är just nu till salu. Vi har inte inlett någon försäljningsprocess, men har blivit kontaktade av flera aktörer, säger Sten Wetterblad, regiondirektör Akademiska Hus Stockholm.

Hyresavtalen för de olika byggnaderna är olika långa, det längsta till 2021 gäller biblioteksbyggnaden. Stora ytor står idag tomma eller utnyttjas ineffektivt.

Huvudbyggnaden på området, känd under smeknamnet ”Dårarnas slott”, om 7.600 kvm är sedan försommaren fullt uthyrt till Stockholms Internationella Montessoriskola som tidigare hyrt delar av lokalerna. Förra året hyrde Akademiska Hus ut lika stor yta, 7.600 kvm, i en annan byggnad inom området till Manillaskolan som under 2013 flyttar från Djurgården.

Fastighetsvärlden Idag 2012-09-10

Fler Nyheter från förstasidan

Kommun köper av SBB

FV summerar affärer för 1,4 miljarder kronor.

Läs utdrag ur boken ”Erik Paulsson – Superentreprenören”

FV publicerar utdrag som berättar om Erik Paulssons fantastiska resa. Läs även om ett flertal branschprofiler som berättar om sina möten med Paulsson.

Köper för miljard av Ica

Bolagets största transaktion hittills.

Bantar HK med 30 procent i centrala Stockholm

Letat lämpliga lokaler sedan början av 2023. Stannar inom fastigheten.

Juryns val: Gör bäst affärer – fem nominerade

Meriterad jury nominerar Årets transaktionskonsult. Läs även om vinnarna sedan starten.

Erik Skalin lämnar JLL

Jobbat med uthyrning i 20 år.

Gorosch till Catella

Blir ny vd för Corporate Finance Sverige.

Chocksänkning av räntan kan vänta under 2024

Enligt prissättningen på räntemarknaden väntas en chocksänkning av styrräntan 2024 och Europeiska centralbanken väntas ta täten.

Joachim Kuylenstierna lämnar vd-jobbet

Efter granskning: Inga oegentligheter i Fastator. ”För bolagets bästa avgår jag.”

Vann budkamp om hett hotell – premiärköp i Sverige

Rekordstort intresse för fastighet i centrala Stockholm.

Niam slår till med miljardköp i centrala Stockholm

Förvärvar kontorsfastighet. Chockbesked för säljaren.

Nrep anställer sex nya medarbetare

Rekryterat från bland andra Vasakronan, Heimstaden och Unibail Rodamco Westfield.

Förvärvar mitt på Södermalm

Del av rekordaffär som skakade om branschen.

Bilder: Så blir projekt om hela 4 miljarder

Satsar i Stockholms stad. Planerar för 580 bostäder, kontor och hotell. Läs även om ambitionen för 27:e våningen!

Tillbaka till förstasidan