Dagon förvärvar i Vinsta för 69 miljoner

Ekenman Fastighets AB har sålt två fastigheter, Stenmjölet 1 & 2 i Vinsta i västra Stockholm, till Dagon. Fastighetsvärdet i transaktionen uppgår till 69 miljoner och en del av köpeskillingen erläggs i form av 135 000 nyemitterade aktier till en avräkningskurs på 62 kronor per aktie.
Annons

Köper två fastigheter och betalar delvis med nyemitterade aktier. Ekenman Fastighets AB har sålt två fastigheter, Stenmjölet 1 & 2 i Vinsta i västra Stockholm, till Dagon. Fastighetsvärdet i transaktionen uppgår till 69 miljoner och en del av köpeskillingen erläggs i form av 135 000 nyemitterade aktier till en avräkningskurs på 62 kronor per aktie. Nordier Property Advisors har varit rådgivare till säljaren.

– Förvärvet av fastigheterna Stenmjölet 1 & 2 stärker Dagons position i Vinsta och gör att vi får en bättre möjlighet att möta de ökade förfrågningarna i området, säger Dagons VD Roger Stjernborg Eriksson.
De förvärvade fastigheterna omfattar en total uthyrningsbar area om cirka 9 700 kvadratmeter och vakansgraden uppgår till 29 procent. Dagon beräknar direktavkastningen till drygt 7 procent initialt men ser framför sig att den under 2011 kan överstiga 9 procent.
Totalt äger nu Dagon ett bestånd om cirka 45 000 kvadratmeter i Vinsta.
Fastighetsvärlden Idag 2010-06-29

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Nedräkning inför späckad Almedalsvecka

Med den trevligaste trädgården under Almedalsveckan bjuder Fastighetsvärlden in till hela 28 olika programpunkter under tisdag och onsdag.

AMF Fastigheter hyr ut 3.000 kvm i Moodkvarteret

Tecknat tre hyresavtal för kontorslokaler.

Fortsätter expandera – nytt stort förvärv i Newcastle

Grundare av Ailon gör ytterligare förvärv.

C&W hoppas på jackpot i city

”Det ska bli spännande att se vem som drar det längsta strået”.

Global betaljätte öppnar Nordenkontor i NK-huset

Hyr hela 2.800 kvm.

Satsar på hotell vid Östermalmstorg

”Platsen är perfekt för ett mindre boutique-hotell.”

”Måste kavla upp ärmarna och bli relevanta”

Tre experter om att åter fylla kontoren.

Domkyrka säljer mark för bostadsutveckling

Första markförsäljningen av tretton.

Öppnar första butiken inom tullarna

Ännu en friluftsvarumärke till anrik Stockholmsgata.

Obos, Örgryte

Obos köper pausat bostadsprojekt

Omfattar 93 bostäder i attraktivt område.

Ica öppnar 1.600 kvm butik i Nordstan

Etablerar sig över två plan vid Västlänkens kommande uppgång.

Lista: Allt hetare kring logistik – trots oroande höga vakanser

Vakansutvecklingen för 28 delmarknader inom det heta logistiksegmentet. Se lista.

Vill se omsättningsbaserad hyra inom coworking

Duo inom segmentet om de tuffa tiderna. Har tillsammans 80.000 kvm.

Tillbaka till förstasidan