Corems kontors- och hotellprojekt Örebro Entré i centrala Örebro.

Corem hyr ut 1.500 kvm till WSP i Örebro Entré

Corem har tecknat ett 3-årigt hyresavtal med WSP avseende 1.520 kvm kontorsyta i nybyggda Örebro Entré, fastigheten Olaus Petri 3:234.

Annons

Uthyrningen avser den första etappen av projektet, där Scandic Hotels (5.800 kvm) under 2022 var först ut med att flytta in. Med uthyrningen till WSP är Örebro Entré uthyrd till cirka 75 procent. Inflyttning beräknas till första kvartalet 2024.

Örebro Entré, som vid färdigställande kommer att innefatta cirka 18.800 kvm yta, är beläget vid norra infarten till Örebro centrum med ett utmärkt läge för både tåg- och bilburna besökare. Området ligger inom kommunens beslutade satsning Pulsådern Örebro.

Den andra etappen av projektet avser om- och påbyggnad om totalt cirka 10.200 kvm av en före detta postterminal, främst till moderna kontorsytor. Här har avtal tidigare tecknats med Trafikverket (2.625 kvm)och Länsstyrelsen Örebro (3.900 kvm).

– Det är glädjande att se att hyresgäster uppskattar de välbelägna, moderna och funktionella ytorna vi färdigställer i projektet Örebro Entré, säger Eva Landén, vd på Corem.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Erik Hävermark, Sveafastigheter.

”Saknar en politik med en bostadssocial inriktning”

FV Fokus. FV intervjuar Erik Hävermark, vd på Sveafastigheter.Om att ha startat nyproduktion i Skellefteå. Om att svensk politik saknar bostadssocial inriktning. Om de höga byggpriserna.Om att ta arkitekturens roll på allvar.

Polisanmälan mot Engelbert läggs ned

Efter avslutad stämning – nu läggs även förundersökning ner.

Kanadensiskt storköp av logistikfastigheter

En handfull fastigheter ingår i transaktionen. FV berättar mer om fastigheterna i storaffären.

Säljer för nästan miljard i centrala Göteborg

Hela 50.000 kvm lokaler ingår i transaktionen som planerats i flera år.

Säljer för över miljard

8 procent över värdering.

Projekt

Södertälje växer på höjden i The Dock

Södertäljes nya hotell blir också stadens högsta byggnad.

Krönika

Öppna upp när avstånden ökar

”Plötsligt ser du mötesplatsen i stället för en öde stenöken.”

Johan Jenny Ehrenberg, ETC Bygg.

”Vi har crowdfundat 240 mkr för att bygga hus”

Bygger klimatpositiva hyreshus på flera ställen i Sverige. Har hyllats av FN.

Obos, Örnsberg.

Obos köper för 323 mkr i södra Stockholm

Vill bygga 154 bostäder. Nya detaljplaner under framtagande.

Här är Weworks oväntade comeback

Har 600.000 kvm coworkingkontor i landet.

Köper för 150 mkr i Malmö

Andra förvärvet på kort tid för Logistea.

Bilder: Nyöppning för hotell vid Norra Bantorget

Efter två års renovering öppnar hotellet med 246 rum upp mitt i centrala Stockholm.

Vill sälja fängelse – slopar 250 bostäder

Köpte av staten för åtta år sedan. Finns intresserade köpare av den kulturhistoriskt värdefulla fastigheten.

Tillbaka till förstasidan