Castellums storägare Rutger Arnhult, Entras vd Sonja Horn och Castellums vd Henrik Saxborn. I bakgrunden fyra av Entras mer välkända fastigheter.

Castellum ökar till 31% i Entra – tuff kamp med Balder

Castellum förvärvar ytterligare 11,8 procent av aktierna i det norska 60-miljardersbolaget Entra och når 30,6 procents ägarandel. Därmed är bolaget nästan på samma nivå som Balder. Kursen har efter köpet gått upp med 65 procent sedan SBB:s premiärbud.

Omslaget till magasinet Fastighetsvärlden nr 2/2021. Där granskas i en kartläggning de innehav som Rutger Arnhult, Erik Selin och Ilija Batljan har, både när det gäller fastigheter och inom andra segment.

Visa faktaruta

Länge var det tre svenska bolag som tillhörde de fyra största investerarna i det norska börsnoterade bolaget Entra, vars bestånd på flera sätt kan jämföras med Vasakronans. Men i juni 2021 kastade SBB och Ilija Batljan, som var fjärde störst, in handduken och sålde sin andel till Castellum.

Nu kapar Arnhult (storägare och styrelseordförande i Castellum) in ytterligare på Entras största ägare, som är Balder där Erik Selin är storägare.

Nu är skillnaden marginell.

Castellum har förvärvat 21.408.057 aktier i Entra den 27 augusti till ett pris om 210 norska kronor per aktie från Folketrygdfondet – som var bolagets tredje största ägare, som FV tidigare berättat varit svårflirtat.

Vidare har Castellum förvärvat 931.617 aktier i marknaden under juli och augusti.

Efter dessa förvärv innehar Castellum 55.810.650 aktier, motsvarande 30,6procent av aktierna och rösterna i Entra. Entra blir därmed ett intressebolag till Castellum.

Balder har under andra kvartalet fortsatt köpa aktier i Entra och meddelade i sin Q2-rapporter att man då kontrollerade 32,7 procent av aktierna i Entra.

Enligt Entras Q2-rapport ägde bolaget fastigheter för 62,6 miljarder norska kronor.

Budkampen om Entra inleddes 24 november 2020 när Ilija Batljan och SBB lade ett bud på hela bolaget som vid tidpunkten ägde fastigheter som var värderade till cirka 50 miljarder kronor. Två dagar senare lade Castellum ett bud på hela bolaget.

Balder å sin sida har aldrig lagt något bud på hela bolaget utan köpt aktieposter löpande utan att som sina båda konkurrenter varit bundna vid någon budnivå. Balder presenterade sitt första aktieförvärv 7 december.

Balder och Castellum kontrollerar alltså nu tillammans 63,3 procent av aktierna i Entra. Några fler större ägare finns inte utan det handlar istället främst om ansiktslöst kapital på ägarlistan på de efterföljande platserna.

Efter att Castellums senaste köp blev offenligt rusade kursen i Entra upp från 215 kronor per aktie till nästan 230.

Inför att SBB la sitt bud hösten 2020 låg kursen på runt 140. Sedan dess har kursen gått upp 65 procent på nio månader.

Det återstår att se om Arnhult eller Selin vinner kampen. Eller om de delar på bytet.

Fler Nyheter från förstasidan

Dubblar i Kungens kurva

FV berättar om flera nya planer i Sveriges mest kända handelsområde.

Ny rekordhyra att vänta

Lokaler kan bli lediga. Bästa lokalerna kan ge ny rekordhöga för kontor i Sverige.

Heimstaden inte nöjd – vill höja hyrorna ytterligare

Vill ha ny förhandling med Hyresgästföreningen.

Säger upp 140 hyresavtal för omförhandling

Sportkedjan Stadium går ut hårt mot årets hyreshöjningar.

Togs ESG på allvar under Mipim?

Patrik Attemark, koncernchef för Newsec, åkte till mässan med höga förhoppningar. Han summerar sina intryck.

Logistea närmare drömprojekt om 380.000 kvm

Niklas Zuckerman: ”Samverkan har skett i god anda och tempo”.

”Ett gift med ett fult tryne”

Bostadsministern kommenterar situationen för FV.

Stort projekt mitt på Kungsholmen

Aktuellt med hotell och takbar.

Klart: Köper unika Kurön

Fem ö-fastigheter i Mälaren har fått en ny ägare.

Bilder: Rekordpris på nya lägenheter på Sandhamn

Läs om det nya projektet bredvid Seglarhotellet.

Försäljning i city avbruten

Buden nådde inte upp till prisförväntningarna.

Bilder: Klart för bygge i nationalstadsparken

Investering i hotell- och konferensanläggning. Se hur den välkända anläggningen kommer att utvecklas.

Randstad flyttar till Fabege

En av årets större uthyrningar.

Rullande nyemission skulle kunna ge 2,5 miljarder

SBB lägger fram förslaget med nya aktier som alternativ till kontanter.

Tillbaka till förstasidan