Amasten förvärvar 152 lägenheter

Jan-Erik Höjvall tog över VD-jobbet i slutet av augusti. Nu genomför han en ny affär i Sundsvall.

Annons

Amasten  förvärvar tio bostadsfastigheter i Sundsvall från KOFA AB. Förvärvet innebär att Amasten skapar en tydlig närvaro i Sundsvall. Transaktionen är ovillkorad och sker i bolagsform och baseras på ett underliggande fastighetsvärde om 130 mkr. Avdraget för latent skatt uppgår till cirka 6,4 miljoner kronor. Tillträde är planerat till 1 december.

I våras förvärvade Amasten sin första fastighet i Sundsvall och vi utökar nu beståndet med ytterligare tio stycken bostadsfastigheter. Vi ser Sundsvall som en attraktiv tillväxtort, säger Jan-Erik Höjvall, VD Amasten.

Totalt omfattar fastigheterna 9.221 kvm, varav 8.174 kvm utgörs av bostäder. Totalt består det av 152 lägenheter och några kommersiella lokaler. Aktuella hyresintäkter uppgår till cirka 11 mkr per år.

Fastigheternas befintliga lån kommer att refinansieras med nya lån och bedöms motsvara en belåningsgrad om 68 procent. Av den totala köpeskillingen betalas 15,5 miljoner kontant och 19,7 miljoner genom nyemitterade stamaktier där teckningskursen satts till 4 kronor per aktie.

Vinsten per stamaktie bedöms öka även beaktat den utspädning som kommer att följa av den riktade nyemissionen av aktier till säljaren.

Amastens intjäningsförmåga kommer att uppdateras i samband med publiceringen av delårsrapporten för tredje kvartalet 2017 som publiceras den 10 november.

Catella Corporate Finance och Delphi Advokatbyrå har varit rådgivare till köparen.

Fastighetsvärlden 2017-10-31

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

M2 ökar till över 50 procent av rösterna i Corem

”Det är ett tydligt uttryck för vår tro på Corems värde och framtid”.

Rättstvist kan vänta för Peab

Olika syn kring stort utvecklingsområde utanför Stockholm. Toppolitikern: ”Det är inget jag tagit lätt på”.

Vill skapa nytt hotell på Söder

Planerar för påbyggnation av nyinköpt fastighet.

Fängslande köp – celler ombyggda till hostel

40 ombyggda fängelseceller.

Willhem köper för 200 mkr

Når nu nästan ett fastighetsvärde på 5 miljarder kronor i kommunen.

Muro köper från Prodire

Följer upp storköpen från M2 och Nivika.

Klart: Vann tävling om höga hus mitt i Göteborg

Tre byggnader som ska bli 56, 88 och 115 meter höga. Två lokala förslag utmanade.

80 000 kvm kan återlämnas efter Polestars problem

Tvingas avbryta storprojekt i attraktivt läge. Skulle bli del av historisk stadsutveckling mittemot landmärke.

Hippt varumärke hyr av Vasakronan i Gyllene triangeln

Öppnar butik nära Norrmalmstorg.

Bakslag för Afa:s stora plan kring Münchenbryggeriet

Bakslag för bostäder. Öppnar upp för hotell.

Företagsparken bakom transaktion i väst

Investerar drygt 200 miljoner kronor.

Säljer nästan allt till Episurf i miljardaffär

Affär med en blandad portfölj om 30 fastigheter. FV berättar om alla tidigare affärer – och om framtidsmålet.

Äger hus i 31 av 65 riskområden ”Det blir bättre”

Delar även ut beröm till polisen. Victoriahem, Stena Fastigheter och Uppsalahem om prioriterat arbete.

Torleif Falk, Nobel Center i Slussen och Gamla Stan

Intervju med stadsarkitekten: ”Nedslagen över ytligheten”

FV Fokus Intervju med Torleif Falk  Synen på Nobel och Slussen  3 smultronställen i Stockholm  Det mest frustrerande på jobbet  10 år som stadsarkitekt – vad händer härnäst?

Tillbaka till förstasidan