Roger Akelius.

Akelius: ” Utmärkt köpläge att gå in i fastigheter”

I en intervju med Dagens industri berättar Roger Akelius om sin långsiktiga strategi, värderingar, möjliga köp och att det nu är ett bra läge att köpa in sig i fastigheter.

Annons

Att marknaden är pressad och att det råder bistra tider för många fastighetsbolag är inget fastighetsmagnaten och miljardären Roger Akelius förnekar. Men enligt honom är det nu ett bra läge att investera.

– Marknaden är enormt tilltufsad eftersom folk inte har råd att betala högre hyror. Men nu är ett utmärkt köpläge att gå in i fastigheter, säger han till Di.

Enligt honom är dagens fastigheter värderade för högt med ungefär 10-15 procent deras marknadspris. Men trots det menar han att det inte går att tajma det perfekta priset och att placeringar ska göras på tio års sikt.

– Då har inköpspriset mindre betydelse sett till periodens totala tillväxt. Du kan med trygghet köpa aktier nu, säger han.

På frågan om det finns något som han själv, med en investeringskassa på 40 miljarder, är intresserad av att köpa svarar han:

– Jag skulle köpa kunna hela Heimstadens tyska bestånd och kanske något mer i Europa i morgon. Alla deras grejer är bra och i bra lägen. Men de inte vill sälja, inte till marknadspris.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Affärsanalys

Låg yield –⁠ ⁠satsning på framtida uppsida

Leif Nasser på Savills har satt analyspennan i en av årets mer omdiskuterade affärer.

Testar marknaden vid Östermalmstorg

Hörnfastighet till salu. Det finns ett beviljat bygglov för en vindsvåning om 300 kvm.

Krönika: Anders Elvinsson

Skillnaden mellan pris och värde

När aktier används som betalning kan det uppstå en stor skillnad mellan det värde som kommuniceras och det som säljaren faktiskt får. Läs Anders Elvinssons krönika.

Oscar Stibeck

Fastators nya vd lämnar efter bara tre månader

Saknar förtroende för den kommande styrelsen.

Fastator nödvärderar Point Properties fastigheter

Sänker värdet med 30 procent.

Ikea i ny storsatsning: 10 mellanstora varuhus

FV berättar om orter som kan vara aktuella och önskemålet när det gäller lokalytan.

Lämnar hål om hela 6 000 kvm i Gamla stan

Fastighetsägaren optimist. ”Det är sällan den här typen av objekt kommer ut på marknaden och det märks på intresset som är stort.”

Säljer för nästan 200 mkr nära Narvavägen

Affär på Östermalm. Priset motsvarar 88 000 kr/kvm.

Tre kontorsdagar i veckan ny norm – bara hälften når dit

57 procent av hyresgästerna tror att AI kommer att påverka deras lokalbehov inom två år.

Bonnier hyr ut hela 4 500 kvm i Bonnierhuset

Fyller upp efter PwC:s stora utflytt. En ny aktör flyttar in och en annan nästan dubblar sin förhyrning.

Fortinova köper för 95 mkr

Direktavkastningen uppges till 7,1 procent.

Tillbaka till förstasidan