Victoria's Secrets butik på Hamngatan i centrala Stockholm.

Så stora ska Victoria’s Secret bli i Sverige

Vill öppna 10-15 butiker. Den 29 september öppnade Victoria’s Secrets första citybutik i Sverige på Hamngatan 31, i en fastighet som ägs av Vasakronan (läs mer här). Butiken har hittills varit en stor succé med massor av kunder. Det är även en av de allra första cityetableringarna i Europa för det amerikanska underklädesmärket.

Fastighetsvärlden kan avslöja att expansionen i Sverige och Norden kommer att fortsätta. Det planeras för fler än tio butiker.

– Vi räknar med att öppna några butiker under 2015. Vi tar det steg för steg. Både stadskärnor och större köpcentrum är intressanta. Jag hoppas att vi kommer att finnas i alla de ledande köpcentrumen, säger en företrädare för det kända varumärket till Fastighetsvärlden.

Några orter pekas inte ut, men Göteborg och Malmö är aktuella liksom de övriga nordiska huvudstäderna. Källan vill inte heller kommentera om det kan bli fler butiker i centrala Stockholm. I samtliga fall handlar det om konceptet ”Beauty & Accessories Store” som är aktuellt. Där säljs underkläder, skönhetsprodukter och accessoarer, men till exempel inte hela klädutbudet. Det som efterfrågas är lokaler som är mellan 110 och 150 kvm.

– Vi letar efter lokaler i absolut bästa läge, säger företrädaren.

Sedan tidigare finns mindre konceptbutiker med delar Victoria’s Secrets sortiment på flygplatserna Arlanda och Landvetter.

Fastighetsvärlden Idag    2014-10-17

Missa inte! Hotell & Fastigheter 2023

Onsdagen den 11 oktober arrangerar Fastighetsvärlden det populära och årligen återkommande seminariet Hotell & Fastigheter. Vik gärna datumet redan nu! Program kommer under försommaren. Eventet äger rum på Grand Hôtel i Stockholm.

Fler Nyheter från förstasidan

Värdet på Turning Torso ner

Läs om värdeutvecklingen för Sveriges näst högsta byggnad.

Balders plan på 230.000 kvm

Vill skapa framtidens logistiklösningar.

Uppgift: Här öppnar Apple nummer fyra i Sverige

Efter fiaskot vid Kungsträdgården kan det bli en andra butik i 08-området.

CBRE IM utvecklar logistik om 46.000 kvm

Förvärvar mark utanför Helsingborg och bygger logistik på spekulation.

Coor hyr 4.500 kvm av Fabege vid Haga Norra

Fabeges projekt uthyrt till två tredjedelar.

Kontor i ett klot

CA Fastigheter projekterar för hotell och kontor i två gamla gasklockor.

Perfekt storm stoppar bostadsbyggen

Tvärnit på alla sätt. Men det finns sätt att få igång bostadsmarknaden. En expert på Tango ser fler möjlig­heter, men ...

Älvstrandens vd sparkad

Får gå efter extrainkallat styrelsemöte där kritisk rapport var underlag.

Slår till med köp på hela 5 mdr

Oväntad säljare till eftertraktade fastigheter.

Nystart för Obos landmärke – fyra team tävlar

Läs om de nya planerna för höghuset och vilka som fått i uppdrag att rita. Flera världsberömda arkitektfirmor anlitade.

Catella förvärvar majoritet i franska Aquila

Med förvärvet utökar bolaget sin verksamhet inom asset management och fondförvaltning.

Topplista

Största affärerna 2023

De största transaktionerna på fastighetsmarknaden rangordnas.

Bildextra: Gasklocka 2 blir till Gasometer

Stockholms stads och Pophouse nya kulturmötesplats har döpts.

Tillbaka till förstasidan