Vectura bygger nytt äldreboende i Borlänge

Annons

Fortsätter offensiv. Vectura Fastigheter har tecknat ett överlåtelseavtal med Borlänge kommun om en fastighet i Matsknutsgårdarna. Där ska bolaget uppföra ett äldreboende, en förskola och ett trygghetsboende.

Detaljplanearbetet för området pågår. Fastigheten ska smälta in i stads- och landskapsbilden genom att fasad- och takmaterial knyts an till den befintliga bebyggelsen i området.

Äldreboendet kommer att rymma 108 lägenheter, förskolan ska ge plats för 180 barn och trygghetsboendet ska innehålla 26 lägenheter. I projektet ingår också ett storkök som utöver att förse verksamheterna med måltider, även ska försörja andra verksamheter i kommunen.

Totalt rör det sig om byggnader på 12.500 kvadratmeter. Borlänge kommun har tecknat hyresavtal för cirka 11.000 kvm av ytan.

Fastighetsvärlden Idag 2018-05-30

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

JLL: Vändningen i Sverige överträffar övriga Europa

Thomas Persson: ”Fastighetscykeln har vänt. Investerarbasen har breddats och gapet i prisförväntningar är nu lättare att överbrygga.”

Bilder: Så återställs Stureplan

”Det här är ett av de mest intressanta projekt som jag har haft förmånen att delta i.”

Stänger sista butiken efter 110 år

Nu finns endast försäljning online kvar.

Så har bolagen skruvat på utdelningen

Uppdaterad lista över bolagen som rapporterat.

Missvisande från Mäklarstatistik – priserna stiger

Faktiska siffror visar en annan verklighet.

Skogestig om Hötorgsskrapan: ”Vi kanske var lite fega”

Redo för både köp och försäljningar framöver Convendums och WeWorks bakslag Mer resurser till uthyrning  Kritiken mot massmedia om Kista.

Bildextra: Så är nya Five Guys – expansionsplan

Hamburgerkedjan Five Guys har öppnat sin första enhet i Sverige, vid Sergels torg och i Wallenstams nyinköpta Femte Hötorgsskrapan. – ...

Ger upp – grönt ljus för storprojekt om 100.000 kvm

Jubel hos NCC och Fabege. Läs om planerna.

Sydkoreanskt bolag säljer för 450 mkr

45.000 kvm – med udda upplägg kring hyran. Femte ägaren på tio år.

Fastighetsaffärer lyfte NCC – extrautdelning

Affärsområdet Property Development lyckats bäst genom flera försäljningar.

Beslut kring Frihamnen – ej längre riksintresse

Tusentals bostäder kan frigöras efter besked.

Porträtt

Drivs av att bygga företag

Börsnoteringar är en paradgren för den hästintresserade Bengt Kjell. Nu är han på gång med ett nytt bolag.

Köper på Vasagatan

Expanderar mitt i Stockholm nära tidigare storköp.

Tillbaka till förstasidan