Vasakronan har tecknat hyresavtal med tre aktörer som under hösten etablerar sig i Solna strand. Fenix Outdoor hyr 2.200 kvm, Concentrix + Webhelp 1.100 kvm och Nordiska brand 400 kvm.
Beläget vid Bällstaviken i Solna, 9 minuter med blå linje från Stockholms centralstation, ligger Solna strand och Vasakronans fastighet Nöten 5. Fastigheten och området har under de senaste åren genomgått en omfattande omvandling. I dagsläget jobbar cirka 10.000 människor i området och i kvarteren runtomkring finns ett 20-tal restauranger.
– Numera är Solna strand ett modernt kontorsområde med väldigt fina lokaler och direkt närhet till både vatten och grönska. Hyresgästerna har aldrig mer än 200 meter till tunnelbanestationen oavsett var i området de har sitt kontor. Och – föredrar man båt, pendel, tvärbana eller buss så finns det tillgång till det också, säger Anna Nordin, chef Stockholm.
UHR, SCB, Trafikverket, Söderberg & Partners samt COWI är några av de hyresgäster som sedan tidigare finns hos Vasakronan i området. Nu står det klart att ytterligare tre väljer Solna strand för sina verksamheter.
– Intresset ökar för den här typen av moderna lokaler i riktigt bra kommunikationslägen i närförort. Det märks på det faktum att Solna strand har attraherat flera starka varumärken det senaste kvartalet, säger Anna Nordin, chef Stockholm.
Först på plats i de nya kontoren är Concentrix + Webhelp och Nordiska Brand som flyttar in strax före årsskiftet. Till sommaren 2024 får de sällskap av Fenix Outdoor.