Illustration: Liljevall Arkitekter

Settler tilldelas mark för 130 lägenheter i Uppsala

Settler har tecknat avtal med Uppsala kommun om att förvärva en del av fastigheten Sala Backe 1:1 och 1:38 , även känd som Kv Ängsnyckeln. Ambitionen är att utveckla området till att omfatta cirka 130 nya bostäder samt yta för lokaler, med en total byggnadsarea på omkring 10.000 kvadratmeter BTA.

Annons

Fastigheten har redan en lagakraftvunnen detaljplan.

Den ligger strategiskt placerad längs Fyrislundsgatan, bara en kort bit från Gränbystaden, och har även närhet till det vackra området Vaksala. Stadsdelen planeras och byggs med människan i centrum och med utgångspunkt i Uppsala kommuns högt ställda klimatmål om att vara klimatneutralt 2030 och klimatpositivt 2050. Visionen är att Östra Sala backe ska bidra till att ge de östra stadsdelarna en urban karaktär med ett attraktivt stadsliv där bostäder och verksamheter blandas.

Byggprocessen förväntas börja någon gång under 2024 eller 2025.

Settler Properties har en stark inriktning på hållbarhet och arkitektonisk design och har satt dessa värderingar i centrum för detta projekt. Planen är att fastigheten ska certifieras enligt Miljöbyggnad Silver samt att extra fokus ligger på att minimera utsläppen av koldioxid i design, produktion och förvaltningsfasen.

Robert Vangstad, VD för Settler Properties ”Vi strävar efter att skapa säkra och attraktiva boendemiljöer. Vårt samarbete med Uppsala kommun har varit mycket positivt när det kommer till den planerade byggprocessen, inklusive ett spännande pilotprojekt som involverar återbruk. Detta projekt är särskilt attraktivt på grund av dess läge i detta eftertraktade område.”

Östra Sala Backe är ett omfattande exploateringsprojekt i Uppsala som kommer att genomföras i fem olika etapper. När projektet är slutfört kommer det att inkludera en mix av bostäder, parker, serviceinrättningar och verksamhetslokaler med varierande former av upplåtelse. Området erbjuder en harmonisk balans mellan närhet till stadslivet och den natursköna omgivningen precis runt hörnet.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

NP3 förvärvar elva för 286 mkr

Flera av fastigheterna finns på andra marknader än i Norrland.

Emilshus köper nio för 341 mkr

Total uthyrningsbar area om 29 000 kvm. Nästan fullt uthyrt.

Atrium Ljungberg hyr ut till Stora Ensos HK

Storbolaget går i motsatt riktning, väljer att lämna city.

Så mycket höjs hyran i Stockholm

Berör 50 000 lägenheter.

Erik Hävermark lämnar vd-rollen på Sveafastigheter

Hon tar över – som tillförordnad.

Mod att ställa om – från öde butik till fyllt kontor

”Vi investerar tungt, men gör det på bra nivåer och till en avkastning som gör att vi kan ta ett affärsmässigt beslut.”

Sethmark Properties.

Sethmark om att vara selektiv på en tuff marknad

Vill tredubbla utvecklingsvärdet. Grundarna berättar för FV om sin affär.

Normal vill ha större butiker

Ser möjligheter för fortsatt expansion – och lanserar även varuautomater. Vd Jan Nyberg berättar för FV om framtidsplanerna.

FV 40 år

Tre generaldirektörer senare trillade fv.se in

Ett långt steg mot förkortning och ytterligare ett mot nya möjligheter.

H2 i nytt köp från Ikano

Byggrätt för 300 bostäder i Stockholmsområdet.

Han blir ny vd på Obos Sverige

Lämnar vd-tjänst hos konkurrent.

Lidl jagar butikslägen i hela landet

Butikskedjan är inne i en växtspurt och satsar på att nå målet om 300 butiker i Sverige så snart som möjligt.

Lista: Finalisterna i Sweden Green Building Awards

14 finalister inom sju priskategorier. Ett bolag kan vinna dubbla priser.

Annehem och Peab i ny miljardaffär

Två fastigheter ingår i transaktionen.

Tillbaka till förstasidan