SAS landar på 7.000 kvm – ner från 11.000 kvm

SAS har minskat sin lokalförhyrning för sitt huvudkontor, från 11.000 till 7.000 kvm efter ett nytt hyresavtal. Fastighetsägaren Mengus, som hyrt ut framgångsrikt, får nu tillgång till lokaler högt upp för uthyrning.

Annons

Mengus förvärvade den 45.000 kvm stora fastigheten Gate:01 i Frösundavik, Solna, för åtta år sedan.

SAS har hela tiden varit den största hyresgästen, vid byggnadens färdigställande den enda, men har med tiden effektiviserat sina ytor och Mengus och SAS har nyligen enats om en större avtalsjustering.

Med en avtalslängd till och med år 2030 är SAS långsiktiga förhyrning nu minskad till ca 7.000 kvm kontor med flexibilitet att släppa ca 1.000 kvm om ett par år.

– Det är jättebra att SAS nu har långsiktigt optimerade ytor i Gate:01, säger Daniel Eriksson, fastighetschef på Mengus.

I takt med att SAS tidigare har reducerat sin area har Mengus attraherat nya starka varumärken från olika branscher till Gate:01. Fastigheten har blivit ett riktigt företagscampus där nästan 3 000 personer jobbar på ett 25-tal kända företag så som Dell, Schneider, Helio, Proact, Björn Borg, Plantagen, Arken Zoo, ServiceNow, Toshiba, Merck, Ingram Micro, med flera.

Förutom moderna och effektiva kontor i ett naturskönt parkläge vid Brunnsviken lockas företagen till Gate:01 av fastighetens omfattande tränings- och serviceutbud samt dess hållbarhetsprofil.

– Efter den nya överenskommelsen med SAS kan vi återigen erbjuda fantastiskt bra lokaler högt uppe i huset för andra framåtriktade företag som söker Stockholms bästa arbetsmiljö, meddelar Hansi Danroth, uthyrningsansvarig på Mengus.

Förutom att ha transformerats från ett daterat egenanvändarhus till en modern fleranvändarfastighet, har Gate:01 även genomgått en hållbarhetsresa. Fastigheten producerar all sin värme och kyla via den egna akvifären och i miljöcertifieringssystemet BREEAM In-Use har Gate:01 fem stjärnor (excellent-nivån). Fastigheten var också först i Sverige med att erhålla en Fitwel-certifiering som understryker husets tydliga wellness-profil.

– Gate:01 är verkligen perfekt positionerat och ligger i framkant bland fastigheter vad gäller de viktiga dimensionerna miljö och hälsa, konstaterar Per Niklasson, vd på Mengus.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Jättesatsning – vill bygga ut varuhus med 50.000 kvm

Skandinaviens största varuhus vill expandera till 95.000 kvm.

Vill bygga högt mitt i Göteborg – möter motstånd

Ytterligare ett höghus planeras i rikets näst största stad, nu nära Heden.

”Alla marknader är inte lika mogna som Sverige”

FV Fokus. Intervju med Kristin Willerström, Nordenchef på Pembroke.   Om nästa cityprojekt.  Kontorsmarknaden i Sverige kontra internationell marknad.  Sverige som föregångsland. Om att göra Mäster Samuelsgatan till ”framgata”.

NP3 köper för 442 miljoner

Har förvärvat för 1,8 miljarder under året.

Ny vd vid Balticgruppen

”Det känns både hedrande och inspirerande att få det här förtroendet.”

Elva gör upp om att bli Årets Affärskonsult

Väldigt tajt i toppen, liksom kring fjärdeplatsen – därav så många kandidater.

Tosito och Strawberry satsar på nytt hotell

Stordalen: ”Det här blir ett retro-progressivt ”powerhouse”.

Krönika

Kontorshyrorna i city är låga och vakanserna minskar

Lars Johnsson om läget på kontorsmarknaden – och han ger en helt annan bild.

Areim växer inom lättindustri – köper 20.000 kvm

Äger nu drygt 90 fastigheter med omkring 380.000 kvadratmeter inom segmentet.

Hyr 2.400 kvm på västra Kungsholmen

Samlokaliserar från tre adresser i Stockholmsområdet.

Werket Wihlborgs Malmö

Wihlborgs hyr ut 3.600 kvm till innovationshub

Utökar sin verksamhet till andra sidan gatan. Flyttar in i gamla Saab-fastigheten.

Hines i ny stor bostadsaffär i 08-området

Affären omfattar 17.000 kvm BOA och över 300 hyreslägenheter. Tredje förvärvet. FV bedömer priset.

Så vill Pembroke tillföra 7.000 kvm kontor nära Sergels torg

 Lösningen med terrassen   Historien med bankerna.  Volymen som tillförs.  Fokus på hållbarhet.  Inspirerats av grannarna.

Tillbaka till förstasidan