Så blir nya Centralstationen i Norrköping

Fyra arkitektteams var utvalda till en slutgranskning. Nu är det klart vems förslag som vann kampen om nya centralstationen i Norrköping.

Annons

40 team lämnade ursprungligen in förslag för att vara med och utveckla Norrköpings nya centralstation.

Vinnare är förslaget Railway Renaissance som har tagits fram av ett team bestående av Wingårdhs, Fredriksson Arkitektkontor, Bogl och Sigma Civil.

– Det är en stor ära att få vara del i det här viktiga arbetet, som kommer att påverka många personer i lång tid framöver. Vi är glada att man valt vårt förslag, men det återstår mycket arbete innan alla bitar är på plats. Det är verkligen en spännande utmaning, säger Joakim Lyth, arkitekt på Wingårdhs.

Vid Norrköpings kommun har man sedan tidigare bestämt att den nya järnvägen blir upphöjd för att få bort dagens barriäreffekt. Spårområdet kommer även flyttas några numera meter in i Butängen, alltså bort från centrum. Det planeras för stora utvecklingsplaner runt det nya resecentrum, som även blir en naturlig följd på Inre Hamnen som utvecklas just nu.

– Den ökade kapaciteten som Ostlänken innebär är nödvändig och skapar inte minst möjligheter till en utvecklad arbetsmarknad. Planeringen har kommit långt och arkitekttävlingen är en viktig milstolpe i projektet, säger Sophia Jarl (M), kommunstyrelsens ordförande och ledamot i juryn.

Byggstart av den nya stationen kan ske 2027.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Stor butik stänger hela 3.300 kvm på Drottninggatan

Stort tomrum uppstår mitt på den populära gågatan i Stockholm.

Här satsar Stordalen och Slättö på nästa hotell

Har som mål att på tio år etablera 20 enheter runt om i landet.

Efter valet att lämna Kista – hit flyttar Fujitsu

Lämnar it-stadsdelen för en stadsdel med helt annan profil.

Akelius vill köpa ut egna bolaget från börsen

Lägger bud med 17 procents premie. Köper 9,6 procent

Castellum startar Infinity om 20.000 kvm i Hagastaden

”Ett av våra absoluta prestigeprojekt för att förflytta fastighetsportföljen mot högre kvalitet”.

Vakanserna tuggar uppåt

Lista över ett tiotal bolag som redovisat.

Förvärvade 2020 – nu ska det byggas en helt ny flygel

Privat ägare vill expandera ytterligare.

Coworkingbolag hyr vid Centralen

Vd:n: ”Priserna beräknas ligga ca 30 procent under konkurrenterna i närheten”.

Miljözon får grönt ljus

Domstol avslår överklagan mot omstridd åtgärd.

Regeringen: Enklare byggkrav för studentbostäder

”Syftet är sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet”.

Första landat i Ballongflygaren

Gör inbrytning i Fabegeland i Arenastaden.

Lista: Så har bolagen skruvat på utdelningen

Uppdaterad lista över bolagen som rapporterat.

Fastighet & Finans om rapporter och affärer

Flera rapporter har varit sämre än analytikernas förväntningar. Även några affärer granskas.

Tillbaka till förstasidan