Bildextra: Så blir Geelys nya hotell i Göteborg

Storsatsningen Geely Innovation Centre växer fram på Lindholmen i Göteborg. Nu kan FV visa bilder på det häftiga hotellet som ska byggas i området – med temat ”öst möter väst”.

Annons
Magnus Koch.
Visa faktaruta

Geelys stora stadsutvecklingsprojekt på Lindholmen i Göteborg börjar ta form. Den första etappen, med 20.000 kvm kontor och labytor, är i januari inflyttningsklar för de första hyresgästerna.

Fastighetsvärlden kan nu berättat mer om Geelys hotellplaner. Det planeras för en elva våningar hög byggnad om totalt ca 12.500 kvm som innehåller 255 hotellrum, två restauranger, konferensmöjligheter, gym, spa och en takterrass högst upp. Bolaget har anlitat hotellexperten Annordia för att hitta en operatör.

– Hotellet är en viktig del i nya Geely Innovation Centre. Det blir en bra mötesplats som bidrar till samarbeten. Det finns ett behov av ett hotell från Geely med många resande från Kina som behöver bo nära, men vi ser även en efterfrågan från andra affärsresenärer och från turister, säger Magnus Koch, Head of Operations för Geely Innovation Centre, till Fastighetsvärlden.

Intresset från potentiella operatörer har varit stort. Runt årsskiftet räknar Geely med att presentera en operatör.

Av de 255 rummen planeras 23 bli något större och utrustas med kokvrå, anpassade för längre vistelser. En av restaurangerna med tillhörande bar placeras högst upp i huset med utsikt över älven och Göteborg. Tänkt tema är ”öst möter väst” och man ser gärna ett kinesiskt tema på något sätt.

Hotellet ska enligt planerna stå klart 2022/23. Det placeras vid vattnet där det bli ett nytt stopp för färjan, så det blir lätt att ta sig över till andra sidan älven. Dessutom ska en ny sträckning på spårvägsnätet sträcka sig över den nya Hisingsbron och vidare till Lindholmen, vilket kommer att förbättra tillgängligheten ytterligare.

Totalt ska Geely Innovation Centre innehålla 104.000 kvm lokaler (130.000 kvm BTA) fördelat på fem byggnader, varav den första etappen av den första byggnaden alltså snart är färdigställd. Genom skapandet av det nya campuset kommer man att lämna mindre förhyrningar i ett tiotal fastigheter på Lindholmen och i övriga Göteborgsområdet.

Geely planerar för att vara långsiktigt fastighetsägare.

– Vår ambition är att äga allting, säger Magnus Koch.

I närheten planerar Serneke för att bygga Karlastaden med Karlatornet som klenod. Kommunala Älvstanden Utveckling smider planer för att bygga ut Lindholmen Science Park. Stora fastighetsägare i området i övrigt är bland annat Castellum, Platzer, Balder och Atrium Ljungberg.

Det nya hotellet ska bli en ny mötesplats på Lindholmen.
Drygt 250 rum ska den elva våningar höga hotellbyggnaden innehålla.
Översiktsbild över området där det syns hur hela Geely Innovation Center kommer att bli. Hotellet syns till vänster, nere vid vattnet, i det aktuella området. Längst ner i bild syns SVT:s lokaler. Till höger ska Serneke uppföra Karlastaden med höghuset Karlatornet som ikonbyggnad.
Högst upp blir det en restaurang, bar och takterrass.
Exempel på typiskt hotellrum i det nya hotellet.
Visionsbild för receptionsytan i det nya hotellet på Lindholmen.
Närbild på hur entrén till hotellet som ska byggas nära Göta älv.
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Om Convendum: ”Gäller att klara kostnadspuckeln”

Största ägaren, Hans Wallenstam, kommenterar rekonstruktionen.

Här växer industriområdet fram – utan detaljplan

Nästan 10 hektar stort område med ett 40-tal företag.

Ny enkät: Två chefsekonomer ser räntehöjning redan 2026

”Därefter kan vi få se en första höjning framåt slutet av 2026 eller början av 2027”.

Här är finalisterna i Årets coworking awards

Läs om samtliga nominerade. Sex kategorier.

Emilshus i affär för kvarts miljard

Genomför två transaktioner.

Video: Se Loka Brunns Vd på Hotell & Fastigheter 2024

Se Mia Spendrup, vd Loka Brunn, tala på Fastighetsvärldens seminarium Hotell & Fastigheter 2024. Denna video är exklusiv för prenumeranter av nyhetsbrevet Fastighetsvärlden Idag.

Många stora kontrakt klara – i väntan på ännu ett inom tull

FV går igenom de stora hyresavtalen som det snackas om på lokalhyresmarknaden i huvudstaden.

”Vi tror att det blir en outperformance”

FV Fokus. FV frågar ut Albin Sandberg, fastighetsanalytiker på Kepler Cheuvreux. Positiv syn på framtiden. Bolag som överraskat och underpresterat. Aktier att hålla extra koll på under 2025.

Affärsanalys

En vågad affär vid dubbelt köp

Två fastigheter nära Järntorget i Göteborg har bytt ägare. Maximilian Schroeder på CBRE analyserar storaffären.

Nrep-grundarens nya bolag gör första förvärvet

Rickard Svensson Dahlbergs nya bolag köper en stor och ny logistikfastighet.

Vann dragkampen om WSP – hyr ut hela 8.500 kvm

Klart för flytt. Läs om hur många flyttalternativ som fanns och hur mycket lokalytan minskas.

Säljer 22 fastigheter för 600 miljoner

Ett av landets största inom segmentet. Flaggar för försäljning av resten – och därmed helt lämna Sverige.

Så ska ödslig citygalleria fyllas

30 procent vakansgrad och en unik tom byggnad kräver dyra investeringar.

Klart om Operahusets framtid – generösa donationer

Tre donationer ligger bakom. Läs hur det nya operahuset blir.

Tillbaka till förstasidan