Ola Nilsson börjar på Ramsbury under senhösten.

Ramsbury anställer Ola Nilsson

Annons

Stefan Perssons 30-miljardersbolag expanderar. Ramsbury Property AB, som ägs av Stefan Persson, expanderar personalmässigt från två till tre genom att anställa Ola Nilsson. Han börjar vid Ramsbury i november och arbetar nu på Crown Nordic Management där han varit partner sedan 2009.

Sedan 2005 arbetar Per Asplund och Lars Drangel vid Ramsbury där de ansvarar för Ramsbury Property AB.

– Vi har under en längre tid tänkt att vi borde vara ytterligare en person. Speciellt i en tid när vi har en del projekt framför oss, säger Lars Drangel till Fastighetsvärlden.

– Dessutom har utlandet och resor tagit allt mer tid i samband med att beståndet växt – och det ska fortsätta att växa. Anställningen av Ola ger oss båda mer tid att fokusera på utlandet, säger Per Asplund.

Asplund och Drangel berömmer Ola Nilsson för bland annat hans arbete med den stora kontorsfastigheten Fatburssjön 10 på Södermalm. Nilsson kommer i första hand jobba med fastigheterna i Sverige och med projektutveckling.

Ola Nilsson har tidigare även arbetat vid DK Properties, EY, Deloitte & Touche och Nordea. Han har en MBA från Handelshögskolan.

Enligt Fastighetsvärldens bedömning äger Ramsbury nu fastigheter för cirka 30 miljarder kronor, varav 60 procent utomlands. De svenska fastigheterna finns främst i centrala Stockholm men det finns även en vardera i Göteborg respektive Malmö. I utlandet äger Ramsbury fastigheter i London, Paris, New York, Washington, Rom, Köpenhamn och München.

Trion Per Asplund, Lars Drangel och Stefan Persson driver Ramsbury Property. Foto: Fastighetsvärlden.
Ramsbury äger bland annat fyra fastigheter i centrala Stockholm, alla mellan Kungsgatan och Klarabergsgatan. Foto: Fastighetsvärlden.
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Balder tänker om kring Greta och Garbo

Nystart för intressant projekt i utmärkt läge.

Fastighetsägare motsätter sig Convendums skulduppgörelse

”Hittills den enda som har uttryckt sig negativt till vårt förslag till skulduppgörelse.”

Vill höja hyran med 17 procent – ”Inte Monaco”

Lämnat förhandlingsbordet.

Var 15:e lägenhet till en behovskö – medverkar i SVT

En strukturell hemlöshet breder ut sig, stora fastighetsägare medverkar i TV-program om lösningar.

Klart: Sätra Centrum sålt på auktion

Stockholms stad ville köpa – men vann inte budgivningen. Så högt blev slutpriset.

Ska sälja bostäder för 2,6 miljarder

En första affär om nära miljarden är redan avtalad. Optimerar resten av portföljen inför fortsatt försäljning.

Handelsjätte i ny satsning

Tio våningar inom ett annat segment. Se flera bilder.

Hyr ut nästan 1.000 kvm i Gamla stan till mediehus

Förutom kontor öppnar mediehuset två restauranger, kafé och tre barer.

Bar Charles, Strand Hotel. Kasai Group.

Utmanar med ny takbar i city

Restauranggrupp tar över restauranger och barer på anrikt hotell.

Henrik Bastman ny vd

Har tidigare haft flera toppjobb.

Hon blir ny vd på Mimer

Har tidigare haft toppjobb vid ett flertal bolag.

”Dags att fylla kontoren”

Stor mötesplats där flera ledande experter deltar.

Smider plan på höghus om 36 våningar

Ska stegvis smalnas av mot himmelen i syfte att ge ett slankare intryck.

Tillbaka till förstasidan