Prologis förvärvar ny logistikfastighet vid Arlanda

Prologis meddelar att de förvärvar en modern logistikfastighet som omfattar 12.334 kvadratmeter i Rosersberg, strax söder om Arlanda.

Annons

Fastigheten är fullt uthyrd i och med att Steelwrist AB har tecknat ett långsiktigt hyresavtal.

– Förvärvet ligger i linje med våra ambitioner att växa på den svenska marknaden och framförallt i Stockholmregionen. Vi är glada över att ha kommit överens och välkomnar Steelwrist som ny hyresgäst, säger Bram Verhoeven regionchef för Prologis Benelux & Norden.

Den aktuell fastigheten var färdigställd i januari 2017 och har byggts av Wästbygg/Logistic Contractor.

Fastigheten belägen i logistiknavet i Rosersberg, i den sydvästra delen, med närhet till Arlanda, Stockholm och andra viktiga transportvägar.

– För oss passar logistikfastigheten perfekt efter det att vi har vuxit ur vår befintliga produktionslokal i Sollentuna. Prologis kunde erbjuda oss rätt fastighet vid rätt tillfälle. Vi ser fram emot fortsätt expansion av vår verksamhet i denna fastighet, säger Stefan Stockhaus vd för Steelwrist.

Säljaren av fastigheten är den tidigare ägaren Diskteknik. Fastighetsrådgivare för köparen, Prologis, var Nordic Gatekeeper och DLA Piper. Fastighetsrådgivare för säljaren var Bellman & Partners samt Hellström.

Diskteknik är ett grossistföretag som säljer hygienartiklar och servicetjänster inom disk, tvätt och städ och de ska använda anläggningen som lager/distributionscentral för sin verksamhet.

Prologis har sedan tidigare logistikparken Prologis Park Arlanda, belägen i närheten av Stockholm, med tre byggnader med en totalarea som omfattar drygt 60.000 kvadratmeter med ytterligare tillgänglig mark för byggnation.

Missa inte! Logistik & Fastigheter 2025

Den 5 februari är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Logistik & Fastigheter 2025. Seminariet äger rum på Elite Stadshotellet, Eskilstuna.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Om Convendum: ”Gäller att klara kostnadspuckeln”

Största ägaren, Hans Wallenstam, kommenterar rekonstruktionen.

Här växer industriområdet fram – utan detaljplan

Nästan 10 hektar stort område med ett 40-tal företag.

Ny enkät: Två chefsekonomer ser räntehöjning redan 2026

”Därefter kan vi få se en första höjning framåt slutet av 2026 eller början av 2027”.

Här är finalisterna i Årets coworking awards

Läs om samtliga nominerade. Sex kategorier.

Emilshus i affär för kvarts miljard

Genomför två transaktioner.

Video: Se Loka Brunns Vd på Hotell & Fastigheter 2024

Se Mia Spendrup, vd Loka Brunn, tala på Fastighetsvärldens seminarium Hotell & Fastigheter 2024. Denna video är exklusiv för prenumeranter av nyhetsbrevet Fastighetsvärlden Idag.

Många stora kontrakt klara – i väntan på ännu ett inom tull

FV går igenom de stora hyresavtalen som det snackas om på lokalhyresmarknaden i huvudstaden.

”Vi tror att det blir en outperformance”

FV Fokus. FV frågar ut Albin Sandberg, fastighetsanalytiker på Kepler Cheuvreux. Positiv syn på framtiden. Bolag som överraskat och underpresterat. Aktier att hålla extra koll på under 2025.

Affärsanalys

En vågad affär vid dubbelt köp

Två fastigheter nära Järntorget i Göteborg har bytt ägare. Maximilian Schroeder på CBRE analyserar storaffären.

Nrep-grundarens nya bolag gör första förvärvet

Rickard Svensson Dahlbergs nya bolag köper en stor och ny logistikfastighet.

Vann dragkampen om WSP – hyr ut hela 8.500 kvm

Klart för flytt. Läs om hur många flyttalternativ som fanns och hur mycket lokalytan minskas.

Säljer 22 fastigheter för 600 miljoner

Ett av landets största inom segmentet. Flaggar för försäljning av resten – och därmed helt lämna Sverige.

Så ska ödslig citygalleria fyllas

30 procent vakansgrad och en unik tom byggnad kräver dyra investeringar.

Klart om Operahusets framtid – generösa donationer

Tre donationer ligger bakom. Läs hur det nya operahuset blir.

Tillbaka till förstasidan