Det nya hotellet till vänster. Till höger syns Swedavias vision för området, med bland annat nya kontorsbyggnader. Illustrationer: BAU.

Norsk duo miljardköper nytt storhotell på Arlanda

Swedavia har på tre år sålt hotell på Arlanda för 2,4 miljarder i två affärer. Senast att avyttras är det nya Comforthotellet som håller på att byggas. Två norska bolag köper det för 1,3 miljarder kronor.

Annons

Swedavia säljer det nya Comforthotellet som är under uppförande på Arlanda och som ligger nära det nya Clarionhotellet och Sky City.

Köper gör de norska bolagen Wenaasgruppen och O.G. Ottersland. Transaktionen genomförs till ett underliggande fastighetsvärde om drygt 1,3 miljarder kronor. Reavinsten är beräknad till storleksordningen 350 miljoner kronor.

Cushman & Wakefield och Skierfe Advokatfirma var rådgivare till säljaren. Pareto Securities och Maqs Advokatbyrå var rådgivare till köparen.

Enligt uppgift till Fastighetsvärlden inkom ett tiotal bud – varav merparten från svenska investerare, bland annat institutioner.

Nordic Choice Hotels kommer att driva det nya hotellet under varumärket Comfort enligt ett 20-årigt hyresavtal. Hotellet omfattar 503 rum, bar och restauranger fördelat på 20.000 kvm och 14 våningar och blir därmed Nordens största flygplatshotell.

Sommaren 2014 sålde Swedavia Clarionhotellet på Arlanda, innehållande 414 rum och en med  total uthyrningsbar area om 21.886 kvm, till SPP för drygt 1,1 miljard kronor, läs mer här. Swedavia har även ett projektstartat hotell på Landvetter där man skrivit ett hyresavtal med Scandic. Enligt uppgift till Fastighetsvärlden räknar Swedavia med att starta försäljningsprocessen där under första halvåret 2018.

Jonas Abrahamsson, VD och koncernchef på Swedavia:

– Stockholm Arlanda Airport växer snabbt. Sedan 2010 har resenärstillväxten ökat med 56 procent, från 16 till över 24 miljoner resenärer per år. Sedan 2013 har Arlanda fått 19 nya interkontinentala flygförbindelser. För att möta tillväxten och det ökade behovet av logimöjligheter byggs detta hotell som främst vänder sig till fritidsresenärer och familjer i segmentet ”affordable luxury.

Wenaasgruppen är ett familjebolag som äger 24 hotell med totalt 10.407 rum. Bolagets totala fastighetsbestånd har ett värde om cirka 19 miljarder NOK. Wenaasgruppen fokuserar på stora hotell i större städer och på flygplatser i norra Europa och Ryssland. Bolaget äger flygplatshotell i Oslo, Köpenhamn, Moskva och St Petersburg.

O G Ottersland är ett familjebolag som äger fastigheter inom hotell, kontor och köpcentrum. Fastighetsportföljens totala värde uppgår till 4 miljarder NOK med en uthyrbar area om cirka 138.000 kvm. Bolaget äger sedan tidigare två flygplatshotell på Oslo Gardemoen.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Krönika

Trump har en poäng

”Trump är något på spåren när han kritiserar den globala handeln.”

Tar över efter Helio

Hyr 1.000 kvm i vakanstyngd stadsdel.

Säljer på Östermalm

Affär på Sibyllegatan. Tredje generationen avyttrar.

Staffan Unge får toppjobb

Det amerikanska bolaget gjorde Sverigepremiär i fjol med ett miljardköp.

Försäljning av centrum skjuts upp – igen

Andra gången, nu mindre överraskande.

Hit flyttar Baker McKenzie

Ännu en stor advokatfirma flyttar.

Känt varumärke stänger vid Östermalmstorg

Har öppet ytterligare en månad. Sista i Sverige.

Podden om SBB:s genidrag, Serneke och dissekerar storaffär

Podcasten Fastighet & Finans om utsikterna för 2025.

Köper på Götgatan

Samtidigt stänger stor butikshyresgäst.

Utmanar: Trio startar upp nytt konsulthus

Har massor av genomförda affärer i bagaget.

Så ser AG Advokat på framtiden efter tappen

Johan Wingmark, managing partner, berättar för FV.

Priserna på bostäder sjönk åter i december

Fem experter ger sin syn på utvecklingen för 2025.

Revelop värvar från Partners Group

Thomas Sipos: ”En viktig milstolpe i vår tillväxtresa.”

Vasakronan hyr ut 8.800 kvm

Tar över lokaler efter storbank som flyttar. FV berättar vilka som tappar hyresgäster.

Tillbaka till förstasidan