NCC hyr 525 kvm i Nyköping av Kilenkrysset

Kilenkrysset tecknar hyresavtal med NCC  gällande en del av fastigheten Oppeby gård 1:5, Nyköpings kommun. Avtalet avser 525 kvm kontors- och personalutrymmen fördelat på två våningsplan.

Annons

– Det är mycket glädjande att teckna detta hyresavtal med just NCC. De är en aktör som kommer att passa väl in med fastighetens redan befintliga hyresgäster. Avtalet bygger vidare på Kilenkrysset och NCC:s relation sedan innan, säger Matilda Pettersson, affärsutvecklare Kilenkrysset.

Fastigheten har en naturnära placering med närhet till E4, centrala Nyköping och Skavsta flygplats. Tillträde sker under sommaren 2024.

– För NCC är den lokala närvaron en självklar förutsättning för att kunna hantera den dagliga verksamheten och leverera entreprenader enligt våra kunders ofta högt satta mål. Därför ser vi fram emot att samla hela vår verksamhet inom bygg-, infrastruktur och eftermarknad i nya fräscha lokaler i Nyköping på en attraktiv adress hos Kilenkryssets fastighet Oppeby gård. Efter tillträdet i juni kommer vi inreda och ”NCC-anpassa” lokalerna efter våra specifika behov och ser fram emot flytten i september. NCC strävar efter attraktiva och effektiva kontor som stödjer våra medarbetares behov och det nya kontoret kommer utformas för att fungera för samtliga av våra verksamheters varierade projekt och aktiviteter, säger Sagvan Abdulsatar, produktions- och affärschef NCC Building Sweden.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

NP3 förvärvar elva för 286 mkr

Flera av fastigheterna finns på andra marknader än i Norrland.

Emilshus köper nio för 341 mkr

Total uthyrningsbar area om 29 000 kvm. Nästan fullt uthyrt.

Atrium Ljungberg hyr ut till Stora Ensos HK

Storbolaget går i motsatt riktning, väljer att lämna city.

Så mycket höjs hyran i Stockholm

Berör 50 000 lägenheter.

Erik Hävermark lämnar vd-rollen på Sveafastigheter

Hon tar över – som tillförordnad.

Mod att ställa om – från öde butik till fyllt kontor

”Vi investerar tungt, men gör det på bra nivåer och till en avkastning som gör att vi kan ta ett affärsmässigt beslut.”

Sethmark Properties.

Sethmark om att vara selektiv på en tuff marknad

Vill tredubbla utvecklingsvärdet. Grundarna berättar för FV om sin affär.

Normal vill ha större butiker

Ser möjligheter för fortsatt expansion – och lanserar även varuautomater. Vd Jan Nyberg berättar för FV om framtidsplanerna.

FV 40 år

Tre generaldirektörer senare trillade fv.se in

Ett långt steg mot förkortning och ytterligare ett mot nya möjligheter.

H2 i nytt köp från Ikano

Byggrätt för 300 bostäder i Stockholmsområdet.

Han blir ny vd på Obos Sverige

Lämnar vd-tjänst hos konkurrent.

Lidl jagar butikslägen i hela landet

Butikskedjan är inne i en växtspurt och satsar på att nå målet om 300 butiker i Sverige så snart som möjligt.

Lista: Finalisterna i Sweden Green Building Awards

14 finalister inom sju priskategorier. Ett bolag kan vinna dubbla priser.

Annehem och Peab i ny miljardaffär

Två fastigheter ingår i transaktionen.

Tillbaka till förstasidan