I dag finns bara skärvor kvar av vad som en gång var en av Nordens absolut största och mäktigaste koncerner, KF. Enbart sedan 2010 fram till i dag har KF sålt fastigheter för 9–10 miljarder kronor. KF går nu på slak lina då endast bråkdelar av tillgångarna finns kvar för nya räddningsoperationer.
Det är i dag svårt att förstå vilket inflytande kooperationen hade i socialdemokratins Sverige under större delen av 1900-talet.
Det omfattande konglomeratet, KF (Kooperativa Förbundet), drev samhällsutvecklingen och byggde enorma tillgångar. Det mesta är nu sålt för att stötta den blödande kärnverksamheten.
För KF och många av konsumentföreningarna har de senaste 50 åren inneburit en färd på ett sluttande plan.
Fastighetsvärldens Björn Rundquist och Willy Wredenmark dyker ned i förbundets historia och redogör för utvecklingen – från det egna arkitektkontorets visioner på 20-talet till kriserna, utförsäljningarna och det som ledde till en urholkning av en blomstrande verksamhet.
8 sidor reportage i magasinet #5 2020. Beställ och läs här.