Kvintett bildar bolag i Kista – ska driva utvecklingen

Corem, Vasakronan, Kungsleden (Castellum), Revelop och Atrium Ljungberg går nu ut med att man har enats om en gemensam vision för att utveckla stadsdelen Kista. Visionen ska förverkligas via det nya aktiebolaget Kista Limitless.

Johan Thomsson.
Visa faktaruta

Vd för det nya bolaget är Johan Thomsson, som bland annat arbetat med utvecklingen av Arenastaden.

Flera av Sveriges största fastighetsbolag och bostadsutvecklare enas om en unik satsning och gemensam vision för Kista – att stärka området som kreativt nav och tillväxtmotor i norra Stockholm. För att åstadkomma detta har bolagen tagit fram en handlingsplan i nära dialog med Stockholms stad, Region Stockholm, KTH, Stockholms universitet, Ericsson, Kista Science City samt flera andra aktörer i området.

För att driva handlingsplanen framåt, samt utveckla området under tidens gång, har man startat ett nytt aktiebolag – Kista Limitless – där Johan Thomsson, med bakgrund från bland annat Unibail-Rodamco-Westfield, blir vd. Johan Thomsson har erfarenhet av att driva liknande projekt både i Sverige och internationellt.

– Vill man påverka en hel stadsdel på riktigt så är det absolut viktigaste en bred uppslutning kring det man vill åstadkomma. Jag har privilegiet att börja med en stabil grund, där initiativtagarna redan har gjort ett omfattande förankringsarbete bland områdets aktörer. Det är en fantastiskt bra utgångspunkt, säger Johan Thomsson, vd för Kista Limitless.

Planen är att genomföra investeringar i området, samt att genom samverkansprojekt göra satsningar på utbildning, näringsliv, kultur, idrott, nöjen och hälsa. Mer information om satsningens omfattning och vad den kommer att bestå av är planerat att kommuniceras den 23:e november.

– Vi är medvetet lite hemlighetsfulla i detta skede, men väldigt snart kommer vi att berätta mer om vad den här handlingsplanen faktiskt innehåller. Kista har redan idag en unik ställning som Europas främsta ICT-kluster och som en ekonomisk motor såväl för Stockholm som för Sverige – det är värden vi verkligen ser fram emot att förvalta och utveckla, säger Johan Thomsson.

Fler Nyheter från förstasidan

Snabb affär nära Östermalmstorg

Från start till full betalning tog processen endast 15 dagar.

Vill sälja klassisk arena

FV berättar om fastighetsägandet runt om i landet.

Köparens 7:e och 8:e köpcentrum

Proppen ur. FV summerar att 15 välkända anläggningar bytt ägare sedan 2020.

Realplay

En säsong med återbruk – och obligationer

Det senaste året har Realplay producerat ett 30-tal program, några av dem väckte extra intresse och FV listar här dessa godbitar.

JM säljer för 676 miljoner

Plötsligt en stor bostadsaffär. FV berättar om köparen.

Bostäder i clinch med stigande räntor

De ”säkra” intäkterna räcker inte för att försvara aktiekurserna.

Rik privatfamilj vill köpa – redo förvärva för miljarder

Letar efter volymer om minst 1.000 lägenheter. Berättar för FV.

Fyllt upp nyinköpt miljardförvärv i city

Fastigheten mitt i centrala Stockholm är nu fullt uthyrd.

Klart med ny vd i Castellum

Han ska leda bolaget genom den problemfyllda tiden. ”Jag tackar för förtroendet”.

Sur bankrapport: Priser ska ner 15 procent

Ny rapport belyser bland annat kommersiella fastigheter.

Trianon har fyllt vågade fyndköpet Entré

Säljaren gjorde dunderförlust och avyttrade med stora vakanser.

Tappar attraktiv byggrätt för 13.000 kvm kontor

FV berättar vad som ligger bakom.

Storbolag vill banta bort hela 4.500 kvm

Ytterligare en stor hyresgäst vill minska sin kontorsyta.

Nytt avsnitt: Podcasten om bankkrisens påverkan

Fjärde avsnittet ute nu. Om bland annat bankkrisen, kontorshyresmarknaden och Fastpartners omsvängning.

Tillbaka till förstasidan