HjällboBostaden ska slås ihop med Poseidon

Annons

Styrelsen i Göteborgs bostadskoncern Framtiden vill slå samman dotterbolaget HjällboBostaden med det betydligt större systerbolaget Poseidon. Hjällboområdets fastigheter sattes på eget bolag 1999 med uppdraget att utveckla och förnya området.

HjällboBostaden behöver även fortsättningsvis koncernbidrag för att klara sitt uppdrag. Detta samt högre krav på affärsmässighet enligt ny lagstiftning har gjort det nödvändigt att se över organisationsstrukturen. Framtidens VD Östen Carlsson ska utreda möjligheterna.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Porträttbild på Mark Isitt

Arkitekturkritikern: ”Kungsträdgården är ful”

Mark Isitt om varför Sverige bör följa Danmarks modell.

Ny logistikjätte: 840 000 kvm – Sverige ingår

Affär på över 10 miljarder kronor. Ny aktör gör intåg i Sverige. FV berättar om det svenska beståndet.

Panattoni gör första försäljningen i Sverige

Säljer fullt uthyrd logistikfastighet.

FV Quiz

FV Quiz: Vem äger handelsfastigheterna?

Vem äger Emporia i Malmö? Vem äger Solna centrum? Testa dina handelskunskaper!

Svagt för Östermalm och Söder – chock för Kista

Kontorsvakansen för 21 områden i Stockholm. Ett område har på fem år utvecklats sämre än Kista och tre nästan lika svagt.

Vinnarna och förlorarna i Stockholm

Stor kartläggning avslöjar vilka områden som vunnit respektive tappat hyresgäster de senaste fem åren.

Helt ny ägarbild i fastighetsbolaget

Nordstjernan och Faha Holding största ägare i det noterade bolaget efter obligationskonverteringen.

Öppnar nio nya enheter

Tecknat tre nya hyresavtal i centrala Stockholm och två i Göteborg.

Moderat-topp lämnar – till fastighetsbranschen

”Ska jobbet bli gjort krävs en stark och engagerad byggbransch”.

Krönika

Svensk Handel: Ta förtroendeklyftan på allvar

”Vi vill betona att rätten att be om revision inte är en misstroendeförklaring, utan ett verktyg för att skapa trygghet – för båda parter.”

Gör comeback efter åtta år – nu åter med vakanser

Transaktion med kontorsfastighet i Solna i mål efter lång process.

Tillbaka till förstasidan