Marie Bucht Toresäter blir vd för nya Novier.

De skapar Novier – ny stor fastighetsrådgivare

En ny stor fastighetsrådgivare skapas när Nordier och Novi går samman. Vd för det nya bolaget blir Marie Bucht Toresäter.

Annons

Efter att ha på var sitt håll vuxit under flera år går nu Nordier Property Advisors och Novi Real Estate samman för att bilda en ny ledande svensk fastighetsrådgivare. Bolaget kommer att erbjuda specialistkompetens inom transaktion, värdering, uthyrning, utveckling och förvaltning.

Det nya namnet för de sammanslagna verksamheterna blir Novier. Det nya bolaget kommer att ha cirka 100 anställda och en årsomsättning om cirka 150 miljoner kronor. Bolaget kommer att ha kontor i Stockholm, Göteborg och Malmö.
Största ägare efter samgåendet är Gullringsbo Egendomar, ABG Sundal Collier, Manacor Group och Tranviks Udde samt operativa partners. VD för det nya bolaget blir Marie Bucht Toresäter.

– Nordier och Novi delar samma värderingar och tillväxtambitioner samtidigt som vi kompletterar varandra. Vi ser det som en perfect match där vi tillsammans vill skapa Sveriges mest professionella och personliga fastighetsrådgivare, kommenterar Marie Bucht Toresäter samgåendet.

Med flera specialistkompetenser samlade under ett tak räknar man med att det skapas möjligheter till korsbefruktning och ett ökat flöde av uppdrag.

Ägarna har som mål att genom sammanslagningen bygga en större och starkare fastighetsrådgivare med samma professionella och personliga inriktning som Nordier och Novi står för idag. Bedömningen är att det finns goda möjligheter att fortsätta växa på den svenska marknaden med fler kollegor och kunduppdrag inom bolagens samtliga verksamhetsområden.

– Nordier och Novi är två bolag med samma inriktning på hög kvalitet, nytänkande och engagemang i kundens affär. Det tar vi med oss när vi nu bygger en av de största svenskägda fastighetsrådgivarna. Kombinationen av långsiktiga investerare samt operativa ägare ger en stabil plattform för Novier att växa vidare ifrån, säger Andreas Eneskjöld, grundare av Nordier Property Advisors.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Carl Ek Fastigheter.

”Vi kör lite under radarn”

Duon skapade fastighetsbolag vid 22 års ålder. Nu åtta år senare har bolaget en bostadsportfölj värd över 2 miljarder.

SLP köper för nära halv miljard

Två fastigheter i 08-område. Tredje förvärvet på kort tid.

Köper bostäder för 485 mkr

Förvärvar 231 nybyggda Svanen-märkta hyresrätter från Bonava.

JM Utblicken Solna

JM byggstartar 86 bostäder – av totalt 480

Ska bygga totalt fyra kvarter i närförort till Stockholm.

Köper av SBB för 91 miljoner

Kommunalt bolag köper fastighet som hyrs av staden. ”Förvärvet är ett viktigt steg för oss.”

Fabege börjat demontera – för 65.000 kvm nytt

Arenastadens kanske bästa läge. Taktiken för att börja bygga. Den smarta läsningen. Redo att tjuvstarta.

Erik Hävermark, Sveafastigheter.

”Saknar en politik med en bostadssocial inriktning”

FV Fokus. FV intervjuar Erik Hävermark, vd på Sveafastigheter.Om att ha startat nyproduktion i Skellefteå. Om att svensk politik saknar bostadssocial inriktning. Om de höga byggpriserna.Om att ta arkitekturens roll på allvar.

Går in i Företagsparken med 1,6 miljarder

Förvärvar 15,9 procent av aktierna i 6-miljardersbolaget.

Affärsanalys

Ny riktnivå för nya skolfastigheter

En modern skolfastighet blir nytt riktmärke.

Polisanmälan mot Engelbert läggs ned

Efter avslutad stämning – nu läggs även förundersökning ner.

Kanadensiskt storköp av logistikfastigheter

En handfull fastigheter ingår i transaktionen. FV berättar mer om fastigheterna i storaffären.

Säljer för nästan miljard i centrala Göteborg

Hela 50.000 kvm lokaler ingår i transaktionen som planerats i flera år.

Säljer för över miljard

8 procent över värdering.

Tillbaka till förstasidan