Marie Bucht Toresäter blir vd för nya Novier.

De skapar Novier – ny stor fastighetsrådgivare

En ny stor fastighetsrådgivare skapas när Nordier och Novi går samman. Vd för det nya bolaget blir Marie Bucht Toresäter.

Annons

Efter att ha på var sitt håll vuxit under flera år går nu Nordier Property Advisors och Novi Real Estate samman för att bilda en ny ledande svensk fastighetsrådgivare. Bolaget kommer att erbjuda specialistkompetens inom transaktion, värdering, uthyrning, utveckling och förvaltning.

Det nya namnet för de sammanslagna verksamheterna blir Novier. Det nya bolaget kommer att ha cirka 100 anställda och en årsomsättning om cirka 150 miljoner kronor. Bolaget kommer att ha kontor i Stockholm, Göteborg och Malmö.
Största ägare efter samgåendet är Gullringsbo Egendomar, ABG Sundal Collier, Manacor Group och Tranviks Udde samt operativa partners. VD för det nya bolaget blir Marie Bucht Toresäter.

– Nordier och Novi delar samma värderingar och tillväxtambitioner samtidigt som vi kompletterar varandra. Vi ser det som en perfect match där vi tillsammans vill skapa Sveriges mest professionella och personliga fastighetsrådgivare, kommenterar Marie Bucht Toresäter samgåendet.

Med flera specialistkompetenser samlade under ett tak räknar man med att det skapas möjligheter till korsbefruktning och ett ökat flöde av uppdrag.

Ägarna har som mål att genom sammanslagningen bygga en större och starkare fastighetsrådgivare med samma professionella och personliga inriktning som Nordier och Novi står för idag. Bedömningen är att det finns goda möjligheter att fortsätta växa på den svenska marknaden med fler kollegor och kunduppdrag inom bolagens samtliga verksamhetsområden.

– Nordier och Novi är två bolag med samma inriktning på hög kvalitet, nytänkande och engagemang i kundens affär. Det tar vi med oss när vi nu bygger en av de största svenskägda fastighetsrådgivarna. Kombinationen av långsiktiga investerare samt operativa ägare ger en stabil plattform för Novier att växa vidare ifrån, säger Andreas Eneskjöld, grundare av Nordier Property Advisors.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Bildmontage på Operakällarens interirö, maten och vd Oscar Durling. Foto. Samuel Unéus

Michelin-restaurang tvingas stänga i fem år

Stort projekt i centrala Stockholm medför att 5 400 kvadratmeter restaurang och nöje måste slå igen.

Stenhus kontrar – höjer budet på Krona

Styrelsen nobbade första budet – nu höjs det med 15 procent.

Tidigare toppchef lämnar konsultbolag helt

Bekräftar för FV: ”Det är dags att göra något annat”. Nominerad för flera priser.

Rekapitalisering ger hopp för bolaget

Hade kraftigt negativt eget kapital för några månader sedan.

Sex experter om en allt hetare bostadsmarknad

”Typiskt i ett tidigt vändningsskede”, ”sannolikt kommer en rekyl” och ”ekonomisk vårvärme” är några av kommentarerna.

Porträtt

Växlar upp i nya lägen

Pandox vd rattar storaffärer i en bransch som åter visar stor framtidstro.

FV Quiz

FV Quiz: Vad kan du om kända hotell?

Vad heter ägarfamiljen bakom Elite? Vad står a:et för i Petter A Stordalen? Testa dina hotellkunskaper!

Castellum och Vasakronan kan bli stora vinnare

En handfull stora fastighetsbolag redo att hugga hyresgäster som måste lämna.

Möjlig drömaffär av Mengus – i skakig marknad

Intervju med Per Niklasson.

Nya Vera köpt 75 000 kvm via tolv affärer

Döpt bolag efter Sveriges första kvinnliga ingenjör.

Vasakronan hyr ut 6 300 kvm

Hyr ut hel fastighet på Kungsholmen i Stockholm.

PP Pension hyr ut 3 600 kvm till myndighet

Fullt uthyrt i attraktivt läge i närheten av centralen.

Eurocommercial förvärvar för över miljard

Handelsplats om hela 45 000 kvm byter ägare.

Tillbaka till förstasidan