Catella satsar på asset management i Sverige

Catella startar upp en ny verksamhet i Sverige genom att förvärva ett helt bolag. Nu inleds en satsning på asset management.
Annons

Fortsätter att förvalta Lönnbacken. Catellas dotterbolag för asset management, Amplion, startar nu upp verksamhet även i Sverige. För att leda verksamheten har Catella värvat det team som i våras bildade Pine (Property Incentive Northern Europe). Det är Greger Hedlund (blivande VD i svenska Amplion), Magnus Edlund och Örjan Johansson som samtliga blir partners i Amplion. Sara Östmark och Josefina Erenius anställs som asset managers.

Pines uppdrag för Lönnbacken Fastigheter AB kommer att löpa på oförändrat med Magnus Edlund som portföljförvaltare och extern VD för Lönnbacken.

– Jag, Magnus och Örjan är väldigt glada över att ha blivit partners i Amplion tillsammans med Catella. Vi avser att erbjuda intressanta investeringsmöjligheter för investerare och ser med stor förväntan och tillförsikt fram emot att få möta fastighetsmarknaden och dess aktörer, säger Greger Hedlund, Amplion Sweden.

– Amplions expansion in i Sverige är ett viktigt steg i Amplions tillväxtstrategi eftersom Sverige är en av de mest aktiva och attraktiva fastighetsmarknaderna i Europa. Amplions affärsidé är att, för investerare, etablera investeringsstrukturer som vi själva tar aktivt del i. Vår modell lämpar sig utmärkt för våra kunder eftersom en viktig del i vårt tjänsteutbud är, att detta baseras på incitament, vilket säkerställer att våra och våra kunders intressen alltid är samstämmiga, säger Timo Nurminen, Amplion Holding.

Amplion gruppen har idag tillgångar för ett värde överstigande 10.000 miljoner SEK under förvaltning. Amplion ingår i Catella som är en oberoende europeisk finansgrupp specialiserad på Finansiell rådgivning och Kapitalförvaltning.
Fastighetsvärlden Idag 2010-09-01

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Busy urban street with a glass-fronted office building, shopfronts, and pedestrians on the sidewalk beneath leafy trees.

Öppnar flaggskepp hos Axfast nära Hötorget

Satsar i hörnet Drottninggatan/Kungsgatan.

Ikano gör storköp från SEB Trygg Liv

Läs om vad som ingår i transaktionen.

Brick multi-story building with large rectangular windows, surrounded by green trees.

Genesta köper 140 bostäder

”Det här är precis den typ av fastigheter vi söker”.

Snuddande nära tvångsinlösen i börsbolaget

Endast 0,32 procent från gränsen för tvångsinlösen

Besqab avstår del av storaffär med Alm

8 av 34 projekt tillträds inte.

Aerial cityscape of Berlin at sunset, with the Fernsehturm tall tower centered among domed churches and red-roofed buildings.

CA köper för 250 mkr

Når nästan 100 000 kvm.

Klövern köper på västra Kungsholmen

Gör affär inom tullarna i Stockholm.

Sveafastigheter säljer till Acer för 727 mkr

Transaktion med fastigheter i Spånga och Nacka.

Finska kedjan växer med 5 000 kvm stor butik

Har stora planer för en expansion i Sverige.

Unik lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Kontorstunga bolag i storstäderna sticker ut – påverkar hyresnivåerna.

Gästkrönika

Rabatt på ruccola i storpack?

Vad sades egentligen mellan raderna i Båstad? Här är de viktigaste spaningarna om börsen, fastigheterna, affärerna – och egona. Läs Anders Elvinssons krönika!

Drangel spanar in i framtiden efter Ramsbury

Stor intervju Lars Drangel om tiden på Ramsbury Namnet Zappa. Stor konkurs blev jätteprojekt. Åhlénshuset i city kunde blivit Ikea. Jaguaren som imponerar.

Vakansen fortsatt svagt uppåt för Vasakronan

Ytterligare ett avtal förlängt med Ericsson i Kista, ett annat uppsagt. Nästan fullt uthyrt i de fyra Hötorgshusen.

Tillbaka till förstasidan