Malin Claesson Stenström, ny vd på CA Fastigheter. Foto: Mats Lundqvist

CA Fastigheter utser ny vd

CA Fastigheter AB har den 13 februari utsett Malin Claesson Stenström till ny vd. Därmed ersätter hon bolaget nuvarande vd, Andreas von Hedenberg, som meddelats sagt upp sig från sin tjänst som vd.

Annons

Malin Claesson Stenström är 43 år gammal, ekonom med en master i internationell marknadsföring från Lunds universitet och innehar idag tjänsten som Regionchef Stockholm för CA Fastigheter. Malin Claesson Stenström är också, som framgår av efternamnet, del av fjärde generationen i ägarfamiljen.

”Från styrelsens sida är vi glada att Malin accepterat att ta sig an rollen som VD för CA Fastigheter. Hennes professionella bakgrund och det faktum att hon känner CA Fastigheter mycket väl, dels som medlem av ägarfamiljen dels genom sina tidigare roller inom koncernen, borgar för ett snabbt och smidigt VD-byte, säger CA Fastigheter AB:s ordförande Johan Damne i en kommentar.

Andreas von Hedenberg meddelade sin avgång i oktober förra året och uppgav då till FV att åsiktskillnader låg bakom beslutet.

Malin Claesson Stenström tillträder sin tjänst den 1 maj 2024 och Andreas  von Hedenberg avgår per 30 april 2024.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Här vill Nordfeldt bygga 200 bostäder

Vill knyta ihop område i nordvästra Stockholm med nya bostäder.

Konkursad klädkedja får ny ägare

Två butiker räddas av växande modekedja, två återstår, och en har lagts ner.

Regeringen höjer rot-avdraget

Kraftig, men temporär, ökning inför vårbudgeten.

Ingen dans för Balder

Prestigeprojekt drar ut på tiden och nu slopas planer på ny danslokal – i alla fall tillfälligt.

Konkurs i ökänt hotell

Ingick i Oscar Properties paketdeal med Erik Selin. Nu lägger operatören ner verksamheten.

Realy rekryterar förvaltningschef

Snabbväxande Realy Bostad tar kompetens från Einar Mattsson.

Vill vara bäst på det oväntade

FV Fokus. FV frågar ut Johanna Munck af Rosenschöld vd på Strategisk Arkitektur. Om att använda workshops och dialog som verktyg. Vad man bör tänka på när man handlar arkitekttjänster. Om att vara relevant i en digitaliserad framtid

Affärsanalys

Förynglingen av Fabege

Transaktionsmarknaden i Stockholm har åter god fart. Här analyserar Eric Rusk på Savills en affär på Östermalm.

Miljardbolag i konkurs

Fastighetsvärlden berättar om beståndet.

Tar över 1.400 kvm vid Stureplan

Ska etablera två restauranger och vinbar där konkurrenten gick bet.

Krönika

Dags för en ny stadsbyggnadsmodell

”Svensk stadsbyggnad står inför ett vägskäl.”

Castellum hyr ut i Bromma

Summerar uthyrningar om 3.800 kvm.

Hydda förvärvar Accessy

Konsolidering i proptech-området när Acccessy, som grundats av bland andra Vasakronan, Castellum och Fabege, förvärvas av Hydda.

Som väntat – räntan lämnas oförändrad

Efter sex sänkningar på raken – inga nya i sikte.

Tillbaka till förstasidan