Rikshem förvärvar projekt i Västerås från I am Home

Rikshem utökar sitt fastighetsbestånd i Västerås genom förvärv av en projektfastighet från I am Home. Fastigheten innehållande 252 hyresrättslägenheter. Byggstart beräknas till första kvartalet 2021.

Annons

Nordier var säljrådgivare i affären.

Rikshem har cirka 2.000 lägenheter i staden och kompletterar nu sitt befintliga bestånd med moderna bostäder i den expanderande stadsdelen Eriksborg. Projektfastigheten Vedbo 99 om cirka 14.000 kvm BTA förvärvas från projektutvecklaren I am Home. Projektet omfattar sex byggnader om fyra våningar plus vindsvåning och innefattar 252 lägenheter om 1–4 rum och kök samt hundra p-platser.

– Västerås som stad växer och Rikshem i takt med den. Vi har ett stort bestånd i staden och ser hyresrätten som en viktig del i utvecklandet av en dynamisk bostadsmarknad i regionen. Jag ser fram emot ännu ett spännande bostadsprojekt i bra läge som kommer komplettera vårt befintliga bestånd väl, säger Linda Forsell, fastighetschef på Rikshem i Västerås.

Hyresrätterna byggs i Eriksborg, cirka fem kilometer nordväst om centrala Västerås. Här finns såväl handel som populära restauranger och närhet till stora grönområden.

Byggstart beräknas ske första kvartalet 2021 med planerad inflyttning första kvartalet 2023.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Finska kedjan växer med 5 000 kvm stor butik

Har stora planer för en expansion i Sverige.

Unik lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Kontorstunga bolag i storstäderna sticker ut – påverkar hyresnivåerna.

Gästkrönika

Rabatt på ruccola i storpack?

Vad sades egentligen mellan raderna i Båstad? Här är de viktigaste spaningarna om börsen, fastigheterna, affärerna – och egona. Läs Anders Elvinssons krönika!

Drangel spanar in i framtiden efter Ramsbury

Stor intervju Lars Drangel om tiden på Ramsbury Namnet Zappa. Stor konkurs blev jätteprojekt. Åhlénshuset i city kunde blivit Ikea. Jaguaren som imponerar.

Vakansen fortsatt svagt uppåt för Vasakronan

Ytterligare ett avtal förlängt med Ericsson i Kista, ett annat uppsagt. Nästan fullt uthyrt i de fyra Hötorgshusen.

Mardrömsbilden – men ledande experter lugnar

Experter berättar om orsaken och hur det stora projektet på Manhattan ska kunna slutföras.

Hermansson köper 300 bostäder

Endast två bud inkom på beståndet. Priset hålls hemligt.

Sagax köper för 2 mdr

Rullar in 48 fastigheter i beståndet. Fullt uthyrt.

Stort fängelse nästan dubbleras

Hundratals platser tillkommer som ett led i Kriminalvårdens omfattande utbyggnad.

Trio klurar på tusen bostäder – och kan rädda Jernhusen

Skanska, Vasakronan och Fabege lanserar stor projektidé på gränsen mellan Solna och Stockholm

Miljardprojekt på Manhattan stoppat efter raslarm

New Yorks största bostadiseringsprojekt. Bärande stålpelare på våning 21 har deformerats.

Dubiös historik drabbar börsbolaget

Staten kräver tillbaka lämnat stöd om 81 mkr. Inte första gången återkrav ställs.

Jenny Rehn, Nordiqus

Nordiqus dubblerar personalstyrkan

Har 40 miljarder i fastighetsvärde. Bygger nu förvaltningsorganisation.

Panoramautsikt ska locka köpare till nytt höghus

Se bilderna på påkostade lägenheterna på Kungsholmen.

Tillbaka till förstasidan